čt., 4. červen 2020 00:26

Samonáklady, metla básníků

Pokud zadáte do vyhledávače Google slovo samonáklad, objeví se stovky zaručených návodů, jak vydat knihu na vlastní a samozřejmě co nejmenší náklady. Pokud má člověk na bankovním účtu dostatek peněz, je možné vydat naprosto cokoli. Cena jedné knihy menšího formátu i rozsahu se pohybuje okolo 130 korun za kus. Jsou však taková díla hodnotná?

Z pohledu laika by se mohlo zdát, že vydání například básnické sbírky samonákladem je velká událost, známkou kvality autorači odrazovým můstkem kariéry básníka. Znamená vydání sbírky tímto způsobem začátek kariéry? Takovéto knihy žijí vlastním životem. Jejich propagace je velmi malá nebo přímo nijaká. Pokud se takto kniha vydá, její finanční návratnost je mizivá. Knihy často končí v knihovnách kamarádů a rodinných příslušníků oněch „samozvaných“ básníků a spisovatelů. V horším případě se na ni zapomene úplně a po čase se autoři stydí za to, že něco takového vůbec existuje.

Můj samostatný projekt s názvem Mladí mužští spisovatelé se zabývá samonáklady básnických sbírek a jejich autory. Dočtete se v něm například o mladém básníkovi Radkovi, který po sedmi letech bilancuje nejen svoji první sbírku Nádech pod rouškou života, ale i psaní celkově. Dále nabídne i dvě recenze básnických sbírek A na stromech les a Vody narkomanie a tichého šílenství, které se od sebe liší kvalitou i způsobem vydání. V neposlední řadě vám díky rozhovoru s mladým úspěšným básníkem Adamem Hoškem poodhalí, jak vydání sbírky probíhá pod nakladatelstvím a jak taková sbírka ovlivní další básnické působení a pohled na literární svět.

Vážení čtenáři, vážené čtenářky,

příjemné čtení samostatného projektu vám přeje

Markéta Jasanská

 
Zobrazeno 1119 krát
Naposledy upraveno: pá., 5. červen 2020 11:54
Pro psaní komentářů se přihlaste