st., 5. květen 2021 21:27

Skauti mají v Parlamentu oddíl, který pomáhá mládežnickým organizacím

Líc vlajky Skautského parlamentního oddílu Líc vlajky Skautského parlamentního oddílu Zdroj: Petr Bratský
Počet lidí, kteří se registrovali do Junáku, stoupl v roce 2021 na 68 802. Někteří z nich byli zvoleni do Parlamentu České republiky a reprezentují tam myšlenky, které pomáhají všem organizacím pracujících s mládeží. Jejich úspěchem je například týden dovolené pro vedoucí letních táborů.

Praha – Skautský parlamentní oddíl (SPO) je neregistrovaný oddíl Junáka – českého skauta. Jak již název napovídá, jedná se o uskupení lidí, kteří jsou členy a členkami Parlamentu České republiky. Nemusí se jednat pouze o skauty a skautky, ale i o lidi, kteří sympatizují se skautingem a ctí jeho myšlenky. SPO fungoval v letech 2002 až 2016 pod vedením Petra Bratského (ODS) a v roce 2018 byla jeho činnost obnovena Lumírem Kantorem (za KDU-ČSL).

SPO má po senátních volbách na podzim 2020 24 členů a dvě sympatizantky. Zastoupení stran je rozložené napříč politickým spektrem a poměry Sněmovny a Senátu jsou téměř vyrovnané. Současným předsedou SPO je Lumír Kantor (za KDU-ČSL). Součástí SPO se mohou stát členi a členky Parlamentu po dobu svého mandátu, na který byli zvoleni, poslanci a poslankyně čtyři roky a senátoři a senátorky na šest let.
Politické složení je spíše středové, své zástupce v SPO mají ČSSD, ODS, Piráti, STAN, TOP 09 a Zelení. Někteří členové jsou nestraníci. Bez zajímavosti není, že nikdo z nejpočetnějšího poslaneckého klubu ANO se nepřidal. Členové SPD a KSČM mají členství zakázané, protože jejich ideologie se neshodují s myšlenkou skautingu.
Oddíl se snaží pořádat schůzky, na kterých by se měli všichni členové scházet společně se zástupci Junáku a České rady dětí a mládeže (ČRDM), která zastupuje více než 40 organizací pracujících s mládeží a dětmi. Setkání se konají ve Skautském institutu v Praze. Schůze nefungují k politickému střetu, ale ke společné diskuzi o tom, jak by se dalo pomoci organizacím, které pracují s mládeží. SPO není proto pouze skautskou záležitostí, ale působí ve prospěch všech organizace, které pracují s dětmi a mládeží.
Na jednáních jsou přítomní mimo jiné i ředitel Skautského institutu Miloš Říha – Šípek, starosta Junáku Josef Výprachtický – José a předseda ČRDM Aleš Sedláček – Tokehaya. Čestným členem SPO je jeho zakladatel Petr Bratský, dlouholetý politik na komunitní i parlamentní úrovni za ODS.

Rub vlajky Skautského parlamentního oddílu

Úspěchem SPO je týden volna pro vedoucí táborů
SPO se v médiích příliš nevyskytuje jako celek. Jeho úkolem je dostávat agendu, kterou řeší organizace pracující s mládeží, do politického prostoru. Před letními prázdninami v roce 2020 pomáhal SPO vyjasnit nepřehledné podmínky organizace letních táborů pro děti nebo organizace celostátní akce Betlémské světlo. Také každý rok jdou představitelé skautů 24. dubna do práce v krojích nebo šátcích, protože slaví den svatého Jiří, který je patronem skautů.
Předseda Kantor (za KDU-ČSL) a tisková mluvčí Junáku Barbora Trojak si shodně myslí, že největším úspěchem SPO bylo prosazení návrhu týdne dovolené navíc pro vedoucí dětských táborů, se kterým přišel Jan Farský (STAN). Největším úspěchem z dob vedení Petra Bratského (ODS) je podání trestního oznámení na vytunelování Fondu dětí a mládeže.

Skauting je nepolitický s parlamentním oddílem
Skautské hnutí je na základě svých Stanov „nepolitický spolek“ podporující občanskou společnost a rozvoj demokratické angažovanosti. Během posledních let se Junák vymezil proti stranám, které stojí na komunistické, fašistické nebo nacistické ideologii. Skauti se snaží podporovat demokracii, být nadstraničtí a nepůsobit ve prospěch žádné strany nebo hnutí.
Předseda SPO Kantor říká, že politice se nelze vyhnout, ale že jde hlavně o nadstranickost a prospěch mládeži.

Zobrazeno 804 krát
Naposledy upraveno: st., 5. květen 2021 21:54
Pro psaní komentářů se přihlaste