Praha – Pro vedení Junáka je Oddíl důležitým partnerem a v Parlamentu funguje jako prodloužená ruka organizací pracujících s mládeží. Organizace také dbá na to, aby členové byli pravidelně v kontaktu s Junákem a dostávali čerstvé informace z dění uvnitř organizace.
Nadstranický oddíl, který dělá politiku
Skauti jsou ze své podstaty organizace apolitická. To si skauti představují tak, že vychovávají mladé lidi k tomu, aby se zajímali o své okolí. Junák se dále nevměšuje do soutěže politických stran, pokud nejsou ohroženy principy, na kterých samotný Skaut stojí – demokracie, ochrana přírody a postavení mladých lidí ve společnosti. Tento závěr vyplývá z usnesení Náčelnictva, což je vrcholný orgán Junáku, z roku 2019.
Členové SPO by proto neměli využívat členství v Oddílu ke zviditelnění své strany nebo používat Junák v kampani, ale svou moc a sílu soustředit na rozkvět a podporu skautingu. Trojak vyjadřuje lítost nad tím, když se někdo hlásí ke skautskému hnutí, ale nectí jeho myšlenky. Podobný incident se stal v roce 2018 Tomiu Okamurovi, který sice v minulosti byl skautem. Zástupci Junáku ale vydali status na Twitteru, že by byli rádi, aby se hlásil k úctě a respektu odlišností mezi lidmi.
SPO není oficiální jednotkou Junáku, proto jsou informace o oddílu těžko dohledatelné nebo nejsou žádné. Například na oficiálních stránkách Junáku krizovatka.skaut.cz není záložka, která by odkazovala k této skupině lidí.
SPO reprezentuje více organizací
Ačkoliv SPO odkazuje v názvu na skauting, nefunguje pouze pro potřeby Junáku. Svou službou pomáhá všem uskupením, která pracují s dětmi a mládeží a jsou členy České rady dětí a mládeže. Mezi takové spolky patří například Hnutí Brontosaurus, Pionýři, Liga lesní moudrosti, ale i Mladí konzervativci, kteří mají úzkou spolupráci s ODS, a Mladí sociální demokraté, kteří jsou mládežnickou organizací ČSSD.
Cílem oddílu je v obou komorách Parlamentu zavádět agendu témat týkajících se mládeže a dětí, řešit problémy organizací, které s dětmi pracují, a popřípadě sloužit jako krizový kontakt pro vedení Junáku. Je třeba přiznat, že SPO je úspěšný, protože díky snažení jeho členů vedoucí získali na tábory týden placeného volna a nemusí si brát dovolenou. Tento zákon předložil Jan Farský (STAN), který je sám skautem. Tuto výhodu považuje Trojak za největší úspěch oddílu.
Komunisté a SPD nestojí na demokratických základech
Členem SPO se nemůže stát každý, kdo je zvolen do Parlamentu. Například členům SPD a KSČM není umožněno vstoupit do Oddílu. Pravidlo vytvořili samotní členové a organizace neměla vliv na rozhodnutí. Trojak si myslí, že důvod je jednoduchý – obě strany stojí na přesně opačných myšlenkových základech než Junák a u komunistů jsou důvody i historické, protože totalitní režim věznil a popravoval skauty ve vykonstruovaných procesech v 50. letech.
„Spojení skautingu a politiky může být logicky riziko. Obzvlášť v případech, kdy politici nedostojí skautským zásadám nebo svému slibu,“ říká mluvčí na možnost zneužití dobrého jména Junáka.
Při výpravě zástupců Senátu v roce 2020 na Taiwan dostala místní prezidentka Cchaj Jing-wen český národní šátek od vedoucího SPO senátora Lumíra Kantora. Předání šátku byla zřejmě nejvíc viditelná veřejná akce SPO, která se zatím uskutečnila. Díky následným rozhovorům Kantora vlastně vnikl i tento článek. Podle mluvčí Junáku nešlo o politické gesto. Prezidentka Taiwanu je totiž zároveň i nejvyšší představitelkou místních skautů.