Od konce října je pozastavená moravskoslezská Divize E. Věříte, že dojde k dohrání více než poloviny utkání tak, aby mohla být ukončena?
V tuto chvíli je již z mého osobního pohledu v podstatě jisté, že se divize nedohraje. Probíhala jednání mezi kluby, snažili jsme se připravit na vývoj té situace, ale podle těch aktuálních vládních nařízení, plánů a balíčků ministerstva vidíme, že nebude možné rozjet v plném režimu tréninky tak, abychom to do termínu daném FAČR pro ukončení, tedy do 30. června, dohráli.
Jakým způsobem v současnosti probíhají tréninky A-mužstva?
V tuto chvíli už v rámci toho, co nám aktuální opatření dovolují se kluci scházejí. Samozřejmě ta náplň tréninků musí být upravená, nemohou hrát ku příkladu modelové zápasy, ale tréninkový režim tam je. Důležitý je i ten prvek sounáležitosti, který je ve fotbale zásadní, takže z tohoto pohledu nastalo oproti posledním dnům a jednotkám týdnů zlepšení. Pandemická situace zasáhla těžce i mládežnický fotbal.
Pociťujete odliv zájmu mladých talentů od fotbalu?
My jsme klub, který se snaží a musí snažit stavět na mládeži, takže pro nás ty dopady na mládežnický fotbal jsou zásadnější než na ten fotbal dospělý. Náznaky odlivu talentů jsme vydedukovali, trenéři se snažili komunikovat a nastavovat individuální plány, ale odliv tam je a bude. Přesto se snažíme být připraveni, abychom náborovou kampaní přilákali k fotbalu a sportu obecně děti, které byly zavřené doma a uvědomily si, že pohyb je potřebný. Jestli nám to však dokáže vykompenzovat ztráty členů, tím si nejsem jistý.
Jakým způsobem klub komunikoval s mládeží v době začátku zákazu tréninků?
Bylo to podobné, jako ve školství. Fungovaly online platformy, Zoom, Google Meets a další, ve kterých se trenéři s hráči scházeli. Posléze jim prostřednictvím Whatsappu a dalších kanálů zasílali plány. Zajímavou věcí, kterou vymysleli trenéři a trenérky, byly výzvy, do kterých byli zapojeni i ti nejmenší, kteří byli odměňováni malými dárky, což se setkalo s velmi kladnou odezvou od našich fanoušků, zejména na Facebooku.
Byl zájem ze strany mladých hráčů komunikovat s trenéry tímto způsobem dálkově?
Bylo to opět střídavě oblačno, trošku nám to ukázalo, jak který hráč má fotbal opravdu v srdci a rád, ale chápu i jiné objektivní důvody, proč bylo pro někoho náročnější komunikovat s trenéry. Máme případy, kdy někteří v době karantény nechtěli nebo nemohli komunikovat a teď se nadšeně vrací. Na druhou stranu však máme i opačné případy.
Jste zároveň trenérem mládeže. Co může znamenat tak dlouhá pauza pro vývoj mladých fotbalistů?
Myslím si, že to hodně ovlivní nejen fotbalový vývoj, ale i lidský a osobnostní vývoj dětí. Pohybový návyk do života je pro zdraví člověka velice důležitý, ve věku dětí je to ještě důležitější než fotbalová kvalita. Co se týče potenciálních fotbalových kariér tak je důležité srovnání s jinými fotbalisty, jejich vrstevníky a jejich ambicemi na fotbalovou kariéru. Trošku se obávám, že naše republika měla v porovnání se zahraničím tvrdší podmínky a tam se to může projevit v konkurenci a ztráta několika měsíců plnohodnotného tréninku může být velice zásadní.
Pandemická situace způsobila řadě klubů i vysoké finanční ztráty. Jaká je současná finanční situace klubu?
Samozřejmě nás to významně zasáhlo, přišli jsme o celou řadu příjmů z nájmu, z provozu, na druhou stranu nám to ušetřilo náklady například na dopravu. Pomohla nám solidarita rodičů a členů, kteří ač měli členské příspěvky odpuštěny, tak je zaplatili v plné výši, a i nyní jsou ochotni je platit i přesto, že jako klub jim nemůžeme poskytovat služby v plnohodnotném rozsahu. Právě díky této solidaritě mohu říct, a musím zaklepat, že nás to doufám nepoloží a výhled máme. Ale je to opravdu tak, že přežijeme, ale budeme muset v dalších měsících uhájit přežití.
Musel klub přistoupit ke škrtům v rozpočtu?
Dotklo se to jak té personální, tak i té materiální, tedy všech oblastí klubu. Co se týká hospodaření klubů, byla to podle mě bezprecedentní situace a zaběhlá schémata fungování klubu se postavila úplně na hlavu.
Po sestupu z MSFL před třemi lety zaznělo z klubu, že by se do třetí ligy v budoucnosti vrátil. I vzhledem k současné situaci spojené s pandemií je postup stále jedním z cílů klubu?
Nutno podotknout, že se mě to před třemi lety ještě netýkalo. Postup do MSFL určitě nepatří ke krátkodobým aktuálním cílům, ale v dlouhodobé až střednědobé strategii plánování to určitě jeden ze zásadních cílů klubu je. Myslíme si, že i tomu prostředí, které v Holici je, by třetí liga slušela. Chceme však jít tou cestou práce s mládeží a mládežnickými mužstva a z toho by měl posléze vycházet i boj o případný postup.
V souvislosti s řadou kauz FAČR probíhají v posledních měsících velké změny i na okresech. V Olomouci zvítězil kandidát, jehož podporuje Fevoluce, Jakub Beneš. Kvitovali jste změnu vedení?
Musím říct, že to není prioritně tak, že bychom byli nespokojeni s vedením, které odešlo. Myslím, že se sluší jim poděkovat za práci kterou odváděli nejen v minulém volebním období, ale i dřív. Ten okresní fotbal je přeci jen trošku něco jiného než ten vysoký fotbal. Myslím si, že pánové pracovali dobře ale na druhou stranu jsme podpořili Kubu Beneše, protože je mladý, zapálený a jeho myšlenky a vize jsou podle našeho názoru vhodné pro současný fotbal. Dali jsme mu podporu a jsme rádi, že byl zvolen. Věříme, že se mu povede navázat na práci minulého vedení a spolupracovat, což bude pro okresní fotbal bude jedině dobře.