po., 12. duben 2021 19:51

Vděčí Ludogorec za svůj vzestup úpadku CSKA?

ilustrační fotka ilustrační fotka Zdroj: Pixabay
Hlavními konkurenty Ludogorce Razgrad jsou bezesporu CSKA Sofia a Levski, které se mohou dohromady pyšnit 57 ligovými tituly. Tedy bulharská obdoba Sparty a Slavie. V bulharské fotbalové soutěži se hraje s nadstavbou, stejně tak jako v České republice, a soutěži již devět let dominuje Ludogorec s dvěma silnými týmy ze Sofie v závěsu.

Rodina Mittalů jako pouto mezi CSKA Sofia a FC Baník Ostrava
Když v roce 2006 z CSKA Sofie majetkově odešel nejbohatší Bulhar Vasil Božkov, do klubu majetkově přišel indický podnikatel Pramod Mittal (mladší bratr Lakšmí Mittala, bývalého majitele Baníku Ostrava a majoritního akcionáře společnosti Accelor Mittal). Pramod Mittal slíbil vybudovat z CSKA Chelsea Balkánu, což se ovšem nestalo a brzy bylo jasné, že Ind viděl v klubu jen možnost, jak získat metalurgickou společnost Kremikovtzi a do vedení klubu jmenoval politika Aleksandara Tomova. Mittal do klubu neinvestoval, kvůli čemuž vzrostly i dluhy vůči Národní příjmové agentuře (finanční správa) v přepočtu až na půl milionu euro. CSKA přišlo o licenci na evropské poháry pro sezónu 2008/09 a Aleksandar Tomov byl zatčen a všichni významní hráči odešli.

Úpadek CSKA
Po několika letech od odchodu Inda Pramoda Mittala dospěl klub z bulharského hlavního města přes insolvenci v roce 2015 až k bankrotu, když v březnu 2015 Bulharská fotbalová asociace odmítla udělit klubu CSKA Sofia licenci pro působení v profesionálních soutěžích. V předchozím měsíci ztroskotal plán prodeje klubu, což vyústilo v rezignaci držitele většinového podílu akcií v klubu politika Aleksandara Tomova z vedení představenstva, který převedl své podíly v klubu CSKA na dva podnikatele, kteří byli zainteresovaní v předchozím neúspěšném prodeji klubu. Tomov pověřil nové vedení klubu úkolem najít pro klub nového majitele. Klub přilákal dva potenciální zachránce, a to bývalého majitele klubu Vasila Bozhkova a Grishu Gancheva, oba s pochybnou pověstí (pozn. James Pardew bývalý velvyslanec USA v Bulharsku o Ganchevovi psal jako o člověku, který používá sport k praní špinavých peněz. V té samé zprávě psal i o Bozhkovi jako o člověku, který používá praktiky, jako jsou praní špinavých peněz, privatizační podvody, zastrašování a vydíraní).
Když Vasil Bozhkov koncem července 2015 oznamuje restart slavného klubu v amatérských soutěžích, zdá se být osud zpečetěn, ovšem již o čtyři dny později je vše jinak a většiny v klubu se ujímá Ganchev a CSKA startuje novou sezónu ve 3. nejvyšší soutěži zatížený astronomickými dluhy ve výši 80 mil. leva, ovšem amatérský klub zcela šokuje a vyhrává svůj již 20. bulharský pohár a s tím i právo startovat v předkolech nadcházejícího ročníku Evropské ligy. Sofijský klub byl ovšem ze soutěže vyloučen rozhodnutím finančního kontrolního orgánu klubů organizace UEFA a v předkole jej nahradila čtvrtá z ligy Slavia Sofia, protože finalista poháru a věčný rival Levski již měl místo v předkole Evropské ligy díky druhému místu v lize zajištěno.

Grisha_gancev_copy.jpgGrisha Ganchev – majitel CSKA (zdroj: upload.wikimedia.org)

Přestože amatérskému klubu se po sportovní stránce poměrně dařilo, dluhy 80 mil. leva vůči daňovému úřadu a milion leva vůči ministerstvu sportu a dalších 22 mil. leva vůči soukromým věřitelům Ganchev v listopadu 2015 popisuje jako nemožné splatit, čímž se klub jako společnost stává insolventní. Klub se dostává do konkurzu, když je soudem jmenována správkyně konkurzní podstaty Dora Mileva, která měla najít klubu nového majitele, který by představil plán na záchranu a zaplacení alespoň části závazků (pozn. což znamená, že klub během 4 měsíců změnil 4x majitele).
Do konkurzu se ovšem opět přihlásili Bozhkov a Ganchev. V červenci 2016 se začátkem nové sezóny soud žádal oba o úpravy v jejich návrzích. Oba ovšem již na tento požadavek nereagovali, a tak CSKA 9. 9. 2016 oficiálně zbankrotovalo, což znamenalo, že celé duševní vlastnictví CSKA Sofia patřilo státu a CSKA tímto přestalo existovat.
Zdá se, že zde se nabízí odpověď na otázku, zda-li Ludogorets vděčí za svůj úspěch i úpadku CSKA? Avšak odpověď není tak zřejmá, protože již od první až do poslední sezóny, kterou hrálo v první lize CSKA Sofia před bankrotem, tak navzdory astronomickým dluhům, vždy bylo poměrně důstojnou konkurencí pro Ludogorets.

Ganchevova válka o CSKA
Vlevo na obrázku níže je výroční znak PFC CSKA Sofia k 70 letům existence klubu v roce 2018 (pozn. toho původního klubu s třiceti tituly viz 3 hvězdičky nad znakem klubu, 1 hvězdička = 10 titulů). K tomuto znaku se stejně tak jako k odkazu tohoto klubu hlásí oba nepůvodní kluby, které následně po bankrotu vznikly viz níže (tzn. o celé duševní vlastnictví klubu, o tituly i historii, které po bankrotu patřily státu). Vpravo znak FC CSKA 1948 Sofia.

rsz_1untitled.png

PFC CSKA Sofia                                   FC CSKA 1948 Sofia (zdroj: commons.wikimedia.org.)

A zde v době insolvence původního CSKA začíná i Ganchevův příběh revitalizace CSKA. Celé to začíná u týmu se jménem Litex Loveč (tým se čtyřmi získanými bulharskými tituly). Soutěžní srovnání s českými týmy zatím nemá a pravděpodobně ještě dlouho mít nebude.
K majiteli týmu Grishovi Ganchevovi. Podnikateli, který vlastnil společnost Litex Motors, která sestavovala vozidla čínského výrobce pro bulharský trh. Ta však v roce 2017 ohlásila bankrot. Nyní je Bulhar výkonným ředitelem Petrol AD, kterou by měl s 52,5 % vlastnit prostřednictvím švýcarské Credit Mediterranee ruský podnikatel a bývalý prezident ruské republiky Kalmycko, Kirsan Ilyumzhinov. Společnost Petrol AD funguje např. jako zásobovatel paliva firmám jako OMV. Což není po sportovní stránce zas tak podstatné.
Zajímavá věc z fotbalového hlediska se stala v roce 2016, kdy celá liga musela povyrůst z deseti na čtrnáct týmu a především se stala jakási výměna. Litex Loveč sestoupil až do třetí ligy, avšak ne kvůli sportovním výkonům, ale z jiného důvodu.

Proč spadl Litex Loveč?
Předseda týmu Stoycho Stoilov, dnes sportovní ředitel CSKA Sofia, stáhl tým ze hřiště v zápase proti Levski. Oficiálním důvodem byla nespokojenost s výkony sudích. (Což můžeme srovnat se zápasem české ligy ze sezóny 2009/10 a soubojem dvou Bohemians, kdy ta ze Střížkova odmítla nastoupit.) Jako trest byl klub Litexu Loveč od následující sezóny administrativně přeřazen do druhé ligy, přičemž sezónu dohrál jen z povinnosti.
Po sestupu Litex Loveč splynul s Chavdarem Entropole (klubem bez většího významu, který však vlastnil Emil Dimitrov, člen vládní strany GERB společně se známým bulharským fotbalistou a bývalým trenérem Litexu Hristem Stoichkovem, oba s vazbami na CSKA Sofia) do nového PFC CSKA Sofia 1948. Do nově vzniklého subjektu PFC CSKA Sofie 1948 Ganchev převedl hráče Litexu Loveč i s celým managementem atd. A jak celá tato operace proběhla detailně?
Celá tato operace proběhla poměrně komplikovaně, přičemž na jejím začátku byla dne 27. května 2016 akciová společnost na jednoho akcionáře (pozn. forma podnikání v Bulharsku) PFC Chavdar EAD, která vlastnila již výše zmíněný klub PFC Chavdar Etropole. Název této společnosti byl změněn stejně tak, jako její podstata tzn. po revitalizaci společnost nesla název PFC CSKA-1948 AD (pozn. akciová společnost), přičemž 6. června 2016 byla změněna podstata a název akciové společnosti zastupující prvoligový klub PFC Litex Lovech z PFC Litex-Lovech AD na PFC CSKA-Sofia EAD (tzn. nyní se jednalo o akciovou společnost s jedním akcionářem).
Tyto dvě nově vzniklé společnosti splynuly do jednoho celku, jehož struktura vypadala následovně PFC CSKA-1948 EAD jako společnost s jediným akcionářem PFC CSKA-Sofia AD, jehož akcionářem je Grisha Ganchev a další společníci. Celá tato operace proběhla z důvodu, aby tato akciová společnost (které vlastnila nově založené CSKA Sofia) mohla nakládat s licencí pro hraní profesionálních soutěží bývalého klubu PFC Litex Lovech (pozn. kterou původní zbankrotované CSKA nemělo). S touto licencí od Litexu Lovech si nově vytvořený subjekt zažádal o licenci na nejvyšší bulharskou soutěž. A příčina celé této operace?
Původní CSKA Ganchev dovedl v roce 2015 do insolvence s následným bankrotem s dluhy přes 80 mil. leva přes 1 mld. CZK (což v praxi znamená, že dnešní PFC CSKA Sofia 1948, nejúspěšnější klub v zemi s 31 tituly je Litex Loveč. Což se dá přirovnat nahrazení Sparty Viktorií Plzeň, která by si poté změnila jméno na AC Sparta Praha).
A jak Ganchev dokázal protlačit tuto podivnou směsici až do první ligy? Velice prostě. Licenci na první ligu klubu posvětil sám Ganchev z pozice člena Bulharské fotbalové unie, ovšem zde celý boj Gancheva dostat CSKA zpět do nejvyšší soutěže nekončí. Protože se bulharské liga až do její reformy hrála v deseti účastnících, kteří již byly pro daný rok určeni, musela se stát reforma a liga povyrostla o čtyři účastníky, aby se tam nové vůbec CSKA vešlo.

256px-Hristo_Stoichkov_PFC_Litex_Lovech_manager.jpgNa fotce Hristo Stoichkov považovaný za nejlepšího bulharského fotbalistu všech dob jako trenér Litexu Loveč (upload.wikimedia.org)

Spor tří Bohemians po Bulharsku
Český fotbal rovněž pamatuje podobnou kauzu, která se svrhla v tzv. válku o Bohemians. Spor Bohemek začal velmi podobně jako v Bulharsku, a to v roce 2005, kdy zkrachovali původní FC Bohemians Praha. Po soudních sporech byli nástupcem původních Bohemians jmenování ti s přídomkem 1905, tedy ti založení vlastními fanoušky (tedy Bohemians Vršovice). Proti nim vystupovali především FK Bohemians Praha (Bohemians Střížkov), v jejichž čele stál Karel Kapr. V sezóně 2009/2010, kdy se tyto dva týmy potkaly v první lize, se bylo vskutku na co dívat. Vlastně ani moc ne, protože Střížkovští odmítli nastoupit k druhému vzájemnému zápasu v sezóně. Poté, následovala dosud nejvyšší pokuta v českém fotbalu 6 milionů korun a odečet 20 bodů.
Při pohledu zpět do Bulharska. Od udělení licence hrál a dosud hraje nově vzniklý subjekt PFC CSKA Sofia 1948 dále na stadionu bulharské armády, který oficiálně patří Ministerstvu sportu, kterému původní CSKA dlužilo milion leva tedy necelých 13 mil. CZK. Celou touto transakcí se CSKA zbavilo všech dluhů ve výši asi 1 mld. CZK (tzn. po bankrotu již žádné z ministerstev ani nikdo z věřitelů, neměl nárok na úhrady dlužných částek původního CSKA, protože to oficiálně přestalo existovat a nové jeho závazky nepřebírá).
Celá situace je natolik absurdní, že v první bulharské lize můžeme najít další CSKA Sofia tedy FC CSKA 1948, které založili členové původního CSKA. Klub je aktuálně vlastněn akciovou společností s názvem FC CSKA Sofia 1948 (spolek fanoušků a přátel CSKA). Tento tým se rovněž hlásí k odkazu původního PFC CSKA Sofia a jejich největším rivalem je Ganchevovo PFC CSKA Sofia 1948 a samozřejmě Levski. O odkaz původního CSKA Sofia se přihlásil dříve klub vzniklý převedením hráčů z Loveče, nově vlastněný Grishou Ganchevem se silným finančním zázemím, a to konkrétně 27. května 2016. Klub založený fanoušky to učinil přibližně o dva měsíce později 19. července, právě na základě zjištění o znovuzaložení klubu.

Jak dopadl Litex Loveč?
Fotbalový klub z města Loveč vznikl znovu koupí licenci na třetí ligu od Botevu Lukovit (okres Loveč) a změnou názvu na Litex Loveč. Nyní Litex hraje 2. bulharskou ligu a udržuje s CSKA Sofia velmi dobré vztahy přes dceřinou spol. společnosti Litex Commerce JSC s názvem Sport 96 resp. přes syna Grishi Gancheva, Danaila jenž je v jejím čele. Takže nyní si lze představit Litex Loveč jako franšízu CSKA (nebo lépe řečeno CSKA jako Litex Loveč ,,A‘‘ a druholigový Litex Loveč jako bečko). Navíc pokud se tyto dva týmy spolu potkají v nejvyšší soutěži, bude situace asi taková, jako kdyby hrála ve stejné lize Sparta A i Sparta B proti sobě nebo v hokeji Karlovy Vary proti Sokolovu (pozn. ovšem na rozdíl od Sparty a Karlových Varů zde toto spojení mezi kluby není vůbec patrné).

Litex_Lovech_-_Bulgarian_Cup_Winner_2009_1_copy.JPG

Zde ještě Grisha Ganchev (uprostřed se zvednutou rukou) jako majitel Litexu Loveč, oslavuje vítězství v bulharském poháru 2009 po výhře na Pirinem Blagoevrgrad (upload.wikimedia.org)

Fanouškovská základna Litexu Loveč
Pokud si rozebereme fanouškovskou základnu, je vcelku jedno, jestli fandíte rudým, nebo oranžovým, CSKA nebo Litexu, protože na nákupu šály si stejně vydělá Ganchev a je jedno který. Takže svou koupí klub svého srdce stejně nepodpoříte. Celá situace je dokonce natolik zarážející, že koupí šály či jiného suvenýru Loveče fanoušek tohoto týmu přispěje, přes dceru Sport96, na nákup posily CSKA Sofia. Z toho vyplývá, že slogany, které nabádají příznivce Litexu Loveč ke koupi upomínkových předmětů v zájmu podpory tohoto klubu v Bulharsku, v tomto případě vskutku neplatí. V této souvislosti je jako další třeba zmínit Ganchevovu přezdívku: „Bulhar, který používá sport k praní špinavý peněz".

Bankrot jako světový unikát?
Přestože bankrotů ve světě sportu, a obzvláště ve sféře fotbalu, najdeme nespočet a nejsou výjimečnou záležitostí, přičemž za zmínku stojí např. bankrot klubů, jako jsou FC Parma, Glasgow Rangers, AC Fiorentina, Lausanne či FCSB tak je příklad CSKA Sofia přesto v mnoha rysech něčím pozoruhodným. Bankrot CSKA Sofia je obzvláště pozoruhodný z důvodu, že většina výše jmenovaných klubů musela po bankrotu začínat od nuly v amatérských soutěžích. Zajímavým příkladem je jistě bankrot nejslavnějšího rumunského klubu Steauy Bukurešť (pozn. dnešní FCSB). Jeho majitel podnikatel George Becali, v minulosti kvůli vysokým dluhům vůči ministerstvu obrany, donutil toto ministerstvo založit Steau novou a původní klub, jehož je právě majitelem dodnes hraje pod názvem FCSB (Football Club Steaua Bucuresti) první rumunskou ligu. Avšak bulharským unikátem zůstává vlastnictví dvou na první pohled naprosto nezávislých klubů, přičemž jsou tyto kluby finančně provázány přes dceřinou společnost Sport 96. Další věcí, nad kterou je třeba se zamyslet, je že CSKA bankrotem spíše získalo, než ztratilo.

Zobrazeno 1098 krát
Naposledy upraveno: po., 12. duben 2021 23:34
Pro psaní komentářů se přihlaste