so., 30. květen 2020 11:05

Věčný boj: rakovina prsu z pohledu lékaře a pacienta – záměr samostatného projektu

Záměr samostatného projektu, jehož součástí jsou čtyři články vložené do systému se stejným štítkem tereza hruba samostatny projekt. NA POKOJI NÁS BYLO OSM, VŠICHNI SI MYSLELI, ŽE ZEMŘOU, ŘÍKÁ VYLÉČENÁ PACIENTKA  VYVÁŽENÁ STRAVA A MÉNĚ STRESU. I TAK SE DÁ BOJOVAT PROTI PŘÍCHODU RAKOVINY  PROTI RAKOVINĚ BOJUJÍ I MÝTICKÉ AMAZONKY  KROK ZA KROKEM V MAMOLOGICKÉ ORDINACI. DESET MINUT, KTERÉ MOHOU ZACHRÁNIT LIDSKÝ ŽIVOT

 1)Cíl práce
Můj samostatný projekt, který nese název Věčný boj: rakovina prsu z pohledu lékaře a pacienta, vznikl se záměrem dostat do povědomý společnosti informace o tomto typu onemocnění a zároveň má za úkol informovat veřejnost o důležitosti preventivních prohlídek, které v tomto případě nejsou povinné, a tudíž je spousta žen zanedbává či na ně nikdy nedorazí, pokud u nich nevznikne problém. Stejně tak je to i se samovyšetřením prsu, které mnohdy vynechá obrovské množství žen.

Rakovina je společně se srdečními příhodami jedním z největších vrahů dnešní společnosti, a proto je třeba, aby byla společnost o tomto onemocnění dostatečně informována. Během zpracovávání mého projektu jsem narazila na spoustu lidí, kteří ještě stále vidí onkologické onemocnění jako jasnou smrt. Tak to ale být nemusí. Pokud člověk pravidelně absolvuje již zmíněné preventivní prohlídky, ví alespoň částečně co si pod tímto onemocněním představit a nedělá z této nemoci tabu, které pak pro mnohé představuje ještě většího „strašáka“ než obvykle.

Ve mém samostatném projektu se zaměřuji výhradně na onemocnění rakovinou prsu, kterým v České republice ročně trpí stále okolo 7000 žen a jedná se také o nejčastější nádorové onemocnění, kterým u nás trpí právě ženská populace. Během zpracovávání statistik ze zdravotnických organizací jsem došla k závěru, že úmrtnost, která je v dnešní době poměrně nízká by se mohla ještě více omezit, pokud by měly ženy větší možnost dostat se k informacím. Pro spoustu žen je poměrně nemožné si při zaměstnání, starosti o domácnost a o děti ještě najít čas na procházení odborných článků, které by jim poskytly vše důležité, a tak jsem se rozhodla tuto část vzít do vlastních rukou a projít tyto články za ně. Vytvořila jsem soubor článků, které jim ušetří hledání a procházení odborných publikací, ale zároveň jim poskytnou to nejdůležitější sdělení. Moc ráda bych takto nasadila ženám brouka do hlavy, aby se zamyslely a pokud už se jejich věk přehoupl přes 30. rok, aby se vydaly na mamologii, kde budou moci vše zkontrolovat pomocí ultrazvuku a ujistit se, že jsou jejich prsa v pořádku. Přeci jenom je to velká část ženskosti, o kterou je třeba se starat. U mladých žen a dívek je pak vhodné, aby prováděly samovyšetření prsu a snažily se o to, aby na případný problém přišly včas. Mým hlavním cílem je tyto prohlídky zautomatizovat. Ať už se jedná o samovyšetření prsu nebo návštěvy lékaře, protože ani jedno by se nemělo podceňovat a obojí by pro nás mělo být přirozenou součástí života.

2)Zdůvodnění volby tématu
Jelikož je má specializace zdravotně-sociální, přemýšlela jsem nad tématem, které by mi bylo blízké a zároveň tematicky zapadalo do specializace a bylo aktuální pro velké množství čtenářů. Nakonec jsem se rozhodla právě pro téma rakoviny prsu a důležitost prevence, která je dle mého názoru aktuální dlouhodobě, a to hlavně u žen. I přesto, že se o ní poměrně často informuje a vznikají nové a nové organizace, které se o prevenci zajímají, tak je tady stále mnoho lidí, kteří mnohdy nejsou s tématem blíže seznámeni a na preventivní prohlídky nedocházejí, pokud to není povinné.
V tomto tématu mám také osobní zájem, jelikož v naší rodině nám tento typ rakoviny není úplně cizí. Tímto onemocněním si prošla moje babička, která v té době nebyla dostatečně informovaná. Od té doby jsou ženy v naší rodině řazeny do rizikové skupiny a bylo nám doporučeno docházet na pravidelné mamologické prohlídky již od raného věku, což bývá okolo 20 let. Já osobně absolvuji takovou pravidelnou prohlídku každým rokem právě od mých 20. narozenin a nemůžu si to vynachválit. Je dobré mít nad svým tělem přehled a udělat vše proto, abychom si zpětně nemuseli vyčítat nějakou zapomenutou návštěvu lékaře, která nám mohla mnohé ulehčit. I z toho důvodu vím, že jsou tyto prohlídky důležité a nejedná se jen o nějakých zbytečně strávených pár minut. Těch pár minut může totiž ženě mnohdy i zachránit život.

Osobně si myslím, že pokud se člověk s onemocněním nesetká přímo, podobně jako tomu bylo u mě, tak se o možnosti tohoto vyšetření nemusí vůbec dozvědět, případně mu nepřijde důležité stejně jako preventivní samovyšetření prsu. Mnoho žen také odradí cena tohoto vyšetření, které je prováděno ultrazvukem a které bohužel není hrazeno pojišťovnou. Mým záměrem bylo ženám ukázat i to, že tento typ vyšetření stojí za každou korunu.

Poměrně mě překvapilo, že se téma až tolik neobjevuje v médiích. Rozhovory samozřejmě vznikají a občas člověk narazí na nějakou reportáž, ale dle mého názoru je třeba toto téma zapojovat častěji, a nejen během října, který je určen jako měsíc boje proti rakovině prsu. Toto téma je aktuální během celého roku a s tím je zapotřebí k němu také přistupovat.

3)Zdroje a stav problematiky

Na toto téma, a hlavně na téma prevence právě tohoto typu rakoviny vznikl nespočet článků a videí.

Jedním z největších zdrojů, díky kterému se mi podařilo nahlédnout do mysli pacienta, který si prošel rakovinou prsu byla Emílie Janošková, která mi poskytla rozhovor týkající se jejího onemocnění od diagnózy, přes léčbu až po prevenci, kterou musí momentálně dodržovat. Díky ní jsem se dozvěděla o dalších možných zdrojích, kterým byl například spolek ONKO – AMAZONKY, ze kterého jsem později čerpala další informace pro článek, týkající se právě prevence a jejího rozšiřování do povědomí veřejnosti.

Ve většině případů jsem pak využívala odborné zdroje, mezi které bych zařadila zdravotnické články a tiskové zprávy. Tam mi byly velmi nápomocny informace ze stránek Ministerstva zdravotnictví, Zdravotnického deníku, Světové zdravotnické organizace (WHO) a dalších.
Nejlépe mají tuto problematiku zpracovanou neziskové organizace a instituce, které se tématu prevence věnují dlouhodobě a primárně. Jako příklad bych uvedla Loono, již zmíněný spolek ONKO – AMAZONKY či Ligu proti rakovině.
Určité informace jsem čerpala také z médií, a to hlavně z ČT1, ČT24, DVTV a dalších, kteří tuto problematiku zpracovávali v podobě reportáží a rozhovorů. Kompletní seznam je uveden na konci tohoto souboru.

Měsíc říjen je měsícem boje proti rakovině prsu a v rámci tohoto měsíce se často realizuje mnoho akcí, média o věci informují daleko více než během roku a snaží se dostat k různým skupinám žen, které by tato nemoc mohla ovlivnit.
Mnoho toho vzniklo právě v říjnu roku 2019. Například na stránkách Linko, což je web České onkologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně je celý článek věnován právě tomuto tématu.

Velkou pomocí mi byla také vyjádření celebrit, které si touto nemocí prošly či procházejí. Ač by to člověk nečekal, mají tyto rozhovory velký vliv a dostanou se k ženám s větší pravděpodobností, než je tomu u odborných publikací.
Jednou z takových žen je například Anna Julie Slováčková, která se s nemocí potýkala nedávno. Velkým vzorem jsou pak často i další ženy. Mezi těmi najdeme například Zdeňku Pohlreichovou, manželku kuchaře Zdeňka Pohlreicha, která s nemocí rok bojovala, a nakonec se úspěšně vyléčila na začátku roku 2016.
Velkou inspirací je také zpěvačka Anna K, která musela během osmi let podstoupit tento boj a operaci spojenou s onemocněním hned dvakrát.

V neposlední řadě jsem čerpala také ze svých osobních zkušeností, a to převážně pro reportáž z mamologické ordinace. Tímto vyšetřením si procházím každý rok a troufám si tak říct, že jsem schopna docela dobře předat to, co se na této preventivní prohlídce odehrává. Zároveň se díky tomu v dané problematice orientuji o něco víc než běžný laik. Díky této prohlídce jsem měla možnost oslovit i mou doktorku Petru Kopeckou, která mi ochotně odpověděla všechny mé otázky.

4)Ideový plán

Moc ráda bych tímto projektem přiměla více lidí k tomu, aby se starali o sebe a své zdraví. V dnešní uspěchané době nejsme schopni si zajít k lékaři v podstatě nikdy, pokud vyloženě neumíráme bolestí či horečkou a o preventivních prohlídkách ani nemluvě. Dost podstatně tomu přispívá také nastavení aktuální společnosti. Ať už je pro člověka nemožné odejít z práce, zvláště pokud pracuje na ranní směnu nebo pokud se jedná o studenty, kteří mají danou absenci, kterou není možné překročit, aniž by se pak člověk nemusel potýkat s negativními následky.

Lidé by se měli alespoň částečně někdy proměnit v sobce a myslet na sebe, protože v určitých chvílích je to velmi důležité. Zároveň by bylo skvělé, kdyby se díky mým textům začali více zajímat o své tělo a poznávat jej. Přeci jenom je to naše celoživotní schránka, která nám má sloužit poměrně dlouhá léta a je důležité to takto i začít vnímat. Musíme se o nás starat, jak nejlépe umíme.

Moc ráda bych upoutala pozornost také mladší generace. Velké množství mladých žen a dívek často žije v představě, že se jich toto onemocnění netýká, dokud nedosáhnou určitého věku, tak to ale není a onemocnět může opravdu každý. V mladším věku je to sice méně pravděpodobné, ale rozhodně ne nemožné.

5)Postup práce

První článek, který jsem zpracovala byl rozhovor s vyléčenou pacientkou. Rozhodla jsem se tak proto, abych se co nejvíce dostala do daného tématu a začala ho vnímat i z jiného úhlu pohledu, než byl můj vlastní.
Pro rozhovor jsem si vybrala svou babičku, Emílii Janoškovou, která si onemocněním prošla v mladším věku v době, kdy měla dvě dcery v podobném staré jako dnes já. Nikdy jsme se o tom ale blíže nebavily. Řekla bych, že to není téma, které by chtěl prarodič sdílet s vnoučetem během obyčejného rozhovoru nebo nedělního oběda. Projekt mi tak dal možnost nahlédnout i do této části života mé babičky a za to jsou opravdu vděčná, protože po absolvování rozhovoru jsem byla poměrně překvapená, čím vším si musela projít. Zároveň mě velmi překvapil její prvotní zájem o alternativní léčbu, ke které jsem já osobně dost skeptická, co se týče jakéhokoliv typu rakoviny. Dalo mi to ale možnost se vydat i tímto směrem a uvažovat nad bylinkami jako pomocným nástrojem při léčbě, a hlavně během chemoterapie. Rozhovor proběhl v bytě mých prarodičů a kromě diagnózy, průběhu léčby a následné prevenci jsem se velmi zajímala hlavně o pocity, které během celého procesu moje babička prožívala. Zajímal mě její pohled na ženskost, která tímto onemocněním velmi trpí. Ženy nejenom ztrácí vlasy po absolvování chemoterapie, ale velmi často se stává, že jim je odstraněna část či celé prso. Takový zásah do těla s člověkem rozhodně zamává ve kterémkoliv věku a z rozhovoru jasně vyplývá, že člověk potřebuje v takových chvílích podporu okolí a mít se o koho opřít. Rozhovor jsme nahrály na diktafon, abych se mohla během zpracovávání samotného textu kdykoliv k čemukoliv vrátit a celkově jsme tím strávily asi třicet minut.

Dále jsem se zaměřila na reportáž, kterou jsem zpracovala z prostředí mamologické ordinace. V lednu jsem absolvovala svou pravidelnou preventivní prohlídku, na které je celý článek založen. Během návštěvy lékaře jsem si postupně dělala poznámky jak z čekárny, ze setkání se sestřičkou, tak také z návštěvy doktorky Kopecké, ke které docházím pravidelně od mých 21 let a mám k ní plnou důvěru. Paní Kopecká mi byla nápomocna v určitých otázkách ohledně tématu a za to jsem ji velmi vděčná, jelikož během období od února do května měla poměrně dost práce s pacientkami.
Některé informace jsem konzultovala s rodinou, protože jak moje maminka, tak její sestra docházejí na kontroly do stejné ordinace a pro mě bylo důležité vše popsat co nejpřesněji.
Reportáž byla jedním z těch článků, který mě napadl mezi prvními, jelikož jsem věděla, že budu moci čerpat z vlastní zkušenosti a předat je dalším ženám.

Poté jsem se přesunula k práci na článku o neziskových organizacích, které se zaměřují právě na prevenci onemocnění. Některé se zajímají o rakovinu všeobecně a některé se ubírají přímo směrem nádorového onemocnění prsu.
První z nich byla organizace Loono, která je velmi aktivní na sociálních sítích a dalo by se říct, že jde s dobou. I díky tomu se tak dostane do povědomí mladších generací. Jejich kampaň „prsa koule“ obletěla Instagram, jejich trička s obrysem prsou zdobí nejednu slavnou osobnost a jejich makety, na kterých si člověk může vyzkoušet samovyšetření prsu či varlat najdete i na festivalech. Jelikož jsem právě na tyty makety narazila na přednáškách cestovatele Ladislava Zibury, rozhodla jsem se ho kontaktovat a zjistit, jak jde cestování dohromady s prevencí. Musím říct, že v tomto asi zaúřadovala i momentální situace spojená s pandemií, kdy byli skoro všichni uvězněni doma v povinné karanténě a našlo se tak i více času na to, odpovědět studentce žurnalistiky. Odpovědi na mé otázky mi přišli snad do hodiny a já si tak jen ověřila svůj názor, že rakovina zasahuje částečně do životů nás všech, a právě proto se pan Zibura rozhodl dát zástupcům Loono prostor mezi jeho přednáškami. Loono má ještě jednu platformu, ze které jsem během psaní tohoto článku čerpala a tím je jejich podcast. V jejich podcastu, který nese název „Loono podcast“ zpovídají v rámci rozhovorů odborníky ze zdravotnického odvětví či pacienty, kteří sdílí své zážitky a zkušenosti s ostatními. Já využila hlavně rozhovor s doktorkou Petrou Steyerovou, který má titul „O prsou“.
Další organizací, na kterou jsem se zaměřila byla nezisková organizace Liga proti rakovině, pod kterou spadá i akce Český den proti rakovině, kdy naše ulice zaplaví květy heřmánku. Pro mě to byla jasná volba, protože si myslím, že v rámci prevence je tato organizace na scéně poměrně dlouho a většina lidí o ní už nějakým způsobem slyšela. Zároveň jsem ve spojení s Ligou proti rakovině oslovila jednoho ze studentů, Vojtěchem Murisem, který se jako dobrovolník účastnil právě této jejich akce a prodával všem známé heřmánky. Díky tomu jsem zjistila, že mnoho lidí si spíše než preventivní prohlídky, připomenou samotnou existenci nemoci, ale i to je podle mě velmi důležité.
Posledním bodem článku byl spolek ONKO – AMAZONKY, na který jsem dostala tip v rámci rozhovoru s paní Janoškovou. I když jsem z Ostravy, tak jsem o tomto spolku neměla vůbec ponětí a překvapilo mě, že tady něco takového funguje. Spolek pomáhá ženám během léčby, ale zároveň pro ně pořádá různé aktivity, které jim zlepšují jejich mentální zdraví. Přeci jenom je v tomto případě velmi důležitá také duševní pohoda. V rámci spolku jsem se spojila s jejich předsedkyní Kateřinou Pintérovou, která byla velmi ochotná a zodpověděla mi vše potřebné ohledně fungování celého spolku, který má sídlo v Moravskoslezském kraji. Dozvěděla jsem se tak, že pořádají také přednášky pro firmy, které vzdělávají v rámci prevence a samovyšetření a šíří tak povědomí o rakovině prsu dále. Kromě toho se také zaměřují na rodiny nemocných, kterým pomáhají přečkat to nejtěžší období.

Poslední článek jsem věnovala samotnému onemocnění, protože jak už jsem psala na začátku, je důležité lidi v tomto ohledu vzdělávat. Čím víc člověk ví, tím menší pak bývá jeho strach. Celý článek je založen na odborných statistikách. Využila jsem tady hlavně stránky zdravotnických organizací, které mi poskytly veškeré informace, na kterých jsem článek mohla stavět. Čtenář se tak dozví, kolik je ročně v České republice zhruba zaznamenaných případů, v jakém stádiu je nejvyšší procento zachycených případů, a to asi nejdůležitější, jaká je primární a sekundární prevence. Závěrem se může čtenář dozvědět o pozitivní predikci, kterou vytvořilo Cancer Tomorrow a která snad alespoň částečně povzbudí všechny, kdo si článek přečtou.

Celému projektu jsem věnovala zhruba tři měsíce, během kterých jsem se snažila hledala a sbírala materiál pro své texty. Četla jsem nejrůznější články, poslouchala a sledovala rozhovory s lékaři a konzultovala jsem práci také se svou doktorkou na mamologii. Posílala jsem emaily zodpovědným osobám a absolvovala rozhovor s bývalou onkologickou pacientkou, který je v tomto projektu veden jako primární text.

6)Sebehodnocení

Odvedenou práci bych hodnotila kladně. V průběhu práce na projektu jsem se dostala k velmi zajímavým informacím, o kterých jsem před zpracováním neměla ani tušení. Potkala jsem se s lidmi, kteří mi jsou do teď inspirací a kteří mi zase o něco málo rozšířili obzory a velmi mi pomohli s tím, aby měl projekt podobu, jakou má dnes. Bez jejich zkušeností a informací bych určitě nemohla odvést tak dobrou práci.

Můj původní nápad, který vznikl někdy na podzim roku 2019 se od výsledné práce maličko liší, ale tím, jak se vše vyvíjelo jsem přehodnotila svůj plán a myslím si, že jsem udělala dobře. Pevně doufám, že jsem svými texty přiblížila veřejnost k průběhu preventivní prohlídky na mamologii, a hlavně jim dala nahlédnout do zákulisí (viz. článek „Krok za krokem v mamologické ordinaci. Deset minut, které mohou zachránit lidský život“) celého procesu.

V rozhovoru s bývalou onkologickou pacientkou bych se ještě do budoucna ráda zaměřila na téma alternativní léčby, jelikož je to v poslední době opět dost v módě a někdy se to jednoduše dostane až za hranice udržitelnosti. Bylinky jsou dle mého názoru dobré, ale určitě nepředčí moderní medicínu, kterou máme v dnešní době k dispozici. Je třeba lidem více promlouvat do duše, aby nedocházelo ke zbytečným problémům.
Jsem velmi ráda, že se mi pro článek o organizacích zaměřujících se na prevenci podařilo vždy oslovit někoho, kdo se pohyboval uvnitř projektu nebo se okolo něj nějakým způsobem angažoval. Ať už je to dobrovolník, zaměstnanec či slavná osobnost. Díky tomu jsem také získala kontakty, které budu moci využít i v budoucnu během své novinářské práce. Řekla bych, že jsem tím ukázala schopnost komunikace s lidmi, což je pro člověka v tomto oboru poměrně důležitá schopnost.
Celkový projekt je ve finální podobě tvořen čtyřmi články, které na sebe navzájem navazují a společně tvoří práci, která čtenáři nabídne pohled na vážnost onemocnění, ale zároveň se jej snaží polidštit a dát čtenářům potřebné informace, a to ať už se nacházejí ve kterékoli fázi života. Přeci jenom se toto téma týká minimálně poloviny populace a je třeba jej brát na vědomí, i když jím zrovna my osobně netrpíme.

7)Literatura a zdroje

Loono podcast. O prsou s MUDr. Petrou Steyerovou [online]. [2019-10-15]. Dostupné z: https://www.loono.cz/podcast

http://gco.iarc.fr/
www.svod.cz
https://www.uzis.cz/
https://www.loono.cz/
http://www.onko-amazonky.cz/
https://www.linkos.cz/onkologicka-prevence/informace-o-prevenci/dny-pro-zdravi/rijen-mesic-boje-proti-rakovine-prsu/
http://www.mzcr.cz/dokumenty/diky-screeningovemu-programu-se-setrvale-zvysuje-podil-vcasne-zachycenych-karcin_17958_3970_1.html
https://www.youtube.com/watch?v=r2EMJweoB-U&list=PLmLXvIQafj2fgsNKvFL9ry3D96geQRuJY&index=5&t=0s&app=desktop
https://www.zdravotnickydenik.cz/2019/10/umrtnost-rakovinu-prsu-cesku-klesa-patri-k-nejnizsim-evrope/
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2967482-s-rakovinou-prsu-se-perou-i-zeny-pred-tricitkou-nebudu-za-chudinku-rika-zpevacka
https://video.aktualne.cz/dvtv/slovackova-bala-jsem-se-lecby-a-nechtela-prijit-o-vlasy-dava/r~d7d9144e476311ea84c6ac1f6b220ee8/
https://video.aktualne.cz/dvtv/rakovina-infarkt-mrtvice-spechame-a-pak-uz-je-pozde-nevenuje/r~da82d0e4c5f211e7be860cc47ab5f122/
https://video.aktualne.cz/dvtv/vsichni-si-chteji-na-prsa-sahnout-rika-autorka-kampane-proti/r~50c038cc5bc011e58f1e002590604f2e/
https://video.aktualne.cz/dvtv/zena-s-rakovinou-prsu-je-nejcasteji-workoholicka-nema-deti-a/r~728d58485fc311eab115ac1f6b220ee8/
https://video.aktualne.cz/z-domova/samovysetreni-prsu-udelejte-si-z-nej-rutinu/r~82f3b944af2a11e79c7c002590604f2e/
https://video.aktualne.cz/dvtv/rakovina-ji-vzala-obe-prsa-ale-ne-chut-zit-zeny-mohou-byt-kr/r~95b67c96723011e8aa390cc47ab5f122/
https://video.aktualne.cz/dvtv/kazda-dvanacta-ceska-onemocni-rakovinou-prsu-muze-to-byt-psy/r~c7a3ad2e587911e5a80c0025900fea04/
https://www.loono.cz/prevence/samovysetreni
https://www.youtube.com/watch?v=LCxJvv6BFeI
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/the-top-10-causes-of-death
https://www.who.int/health-topics/cancer#tab=tab_1
https://www.who.int/cancer/country-profiles/CZE_2020.pdf?ua=1
https://www.who.int/activities/preventing-cancer
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/220411000100202/obsah/747973-roste-zajem-o-vysetreni-mamografem
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/414231100030110-udalosti-v-regionech/obsah/301970-rakovina-prsu-nejcastejsi-onkologicke-onemocneni-zen
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/213411000101019/obsah/286170-rakovina-prsu
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095946610-diagnoza/120-zena-a-rakovina-prsu/video/
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10110975060-na-pomoc-zivotu/20738253778-na-pomoc-zivotu-rakovina-prsu
https://www.zdravotnickydenik.cz/2019/10/umrtnost-rakovinu-prsu-cesku-klesa-patri-k-nejnizsim-evrope/
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rakovina-prsu-zdravotnictvi-onkologie-lekar-pacient.A180925_105136_domaci_linv
https://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/rakovina_cb20070514.html
https://mostecky.denik.cz/zpravy_region/rozhovor-lekarka-most-katerina-vackova-20200111.html
https://www.denprotirakovine.cz/
https://www.lpr.cz/prevence-a-lecba/prevence
https://www.lpr.cz/
https://radiozurnal.rozhlas.cz/prevence-rakoviny-prsu-6347442
https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/samovysetreni-rakovina-prsu-zeny-nador_1910151139_mat
https://www.irozhlas.cz/clovek/na-prevenci-nadoru-prsu-se-letos-zameri-svetovy-den-boje-proti-rakovine_201602040130_mvydrova
https://www.irozhlas.cz/regiony/temer-polovina-zen-nad-45-let-zanedbava-preventivni-vysetreni-rakoviny-prsu_201311061537_mhromadka
https://www.slu.cz/fvp/cz/aktuality/15/142
https://neviditelnezeny.cz/cs/
http://www.mamocentrum-femina.cz/index.htm

Zobrazeno 928 krát
Naposledy upraveno: po., 1. červen 2020 18:17

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste