pá., 30. duben 2021 19:43

Vybrali jsme o dvacet tun více produktů, říká o loňském roce Martina Koutná z olomoucké potravinové banky

Potravinové sbírky se setkávají s pozitivními ohlasy Potravinové sbírky se setkávají s pozitivními ohlasy Zdroj: Potravinová banka Olomouc
Potravinové banky mají důležité postavení v oblasti plýtvání potravinami. Právě k nim totiž putuje zboží z obchodů, které by se jinak vyhodilo. Nejsou to však jen obchody, které do bank dodávají potřebné zásoby. Banky samy pořádají například potravinové sbírky nebo navazují různé spolupráce. Jídlo do bank ostatně může poskytnout každý z nás, jen musí vědět, co se smí a co ne. Informace o tom, jak to v takových bankách chodí, jak darovat potraviny a mnoho dalších užitečných informací nám poskytla pracovnice Potravinové banky pro Olomoucký kraj Martina Koutná. Tato konkrétní potravinová banka funguje od roku 2015, a jejími členskými organizacemi jsou od počátku Arcidiecézní charita Olomouc, Armáda spásy, Charita Olomouc nebo také Člověk v tísni.

V roce 2018 byl schválen zákon o darování nevyužitých potravin obchody s plochou nad 400 m2, jak tento zákon ovlivnil množství potravin, které putuje do potravinové banky?
Velmi. Do té doby určitě nebylo tolik potravin, aby to mohlo pokrýt odběratele v tom rozsahu, v jakém to je teď. Od roku 2018 máme zatím každým rokem nárůst. Byť minulý rok byl velmi náročný, tak nakonec i ten jsme překonali asi o 20 tun. Bez zmíněného zákona by se projekt potravinových bank těžko rozjížděl a získávání darů by bylo o to složitější.


Z jakým jiných zdrojů, kromě již zmíněných obchodů, se do bank potraviny dostávají?
Z obchodů je určitě největší procento. Potom sbírky potravin, ať už akce, která probíhá celorepublikově, teď už dvakrát ročně – na jaře a na podzim, nebo sbírky lokální, které pro nás pořádají školy nebo různé zájmové spolky či města. Snažíme se sami navazovat spolupráce třeba přímo s výrobci, což se nám také daří. Myslím si, že se dostáváme více do povědomí lidí, protože už se nám více ozývají i soukromí či anonymní dárci, kteří nárazově mají něco, co nemohou dát do prodeje, tak to první nabídnou nám. Většinou se jedná o nepoškozené zboží, ale z důvodu toho, že se změnila receptura, je špatná etiketa nebo něco jiného už nemohou komodity prodat. A v poslední řadě zemědělci. Na ty se snažíme každý rok napojit, ale zatím se nám to úplně nedaří, ale do budoucna je to pro nás určitě výzva– získat více ovoce a zeleniny pro naše odběratele.


S jakými ohlasy se konkrétně potravinové sbírky, které pořádáte setkávají?
Řekla bych, že si na ně už veřejnost zvykla a těch negativních ohlasů je už minimum. Vždy se najde někdo, kdo vás přímo v den sbírky osočí a negativně komentuje. Ale opravdu ve větší míře je to den, kdy jsou lidé neuvěřitelně solidární. To nám ukázali i při poslední sbírce, která se konala v listopadu 2020. Situace nebyla úplně příznivá, nakonec se nám však podařilo za přísných opatření sbírku uskutečnit. Nepočítali jsme s velkými čísly, ale opak byl pravdou. Lidé byli neuvěřitelní a vybrali jsme toho stejně jako v roce 2019. Obecně úspěšnější je vždy sbírka podzimní než jarní. Pro nás jsou však důležité obě, jelikož ve chvíli, kdy minulý rok jarní kolo neproběhlo, tak v září jsme už neměli moc potravin.
Všímáte si během let ve spojení se sbírkami například nárůstu množství vybraných produktů?
Určitě nárůst je. Ale je těžké hodnotit například poslední rok. Nicméně určitě vnímáme, že lidé už o sbírkách vědí. Navíc mají možnost přispívat i online, což nemohli.


Jaké potraviny vlastně potravinová banka přijímá?
Potravinová banka přijímá nejlépe trvanlivé potraviny, lidé se často ptají, co mají koupit. Říkáme, že vždy jsou nejlepší masové nebo zeleninové konzervy, paštiky, instantní polévky, rýže, těstoviny, kečup, olej, … Takové potraviny, ze kterých si rodina může uvařit jídlo. Někdy se zapomíná na hygienu, kterou taky rádi vítáme – pleny, toaletní papíry, šampony, mýdla, …. Co však Potravinová banka nemůže přijmout, jsou produkty domácí výroby jako třeba zavařeniny atd. Vždy pouze komodity s označenou etiketou.


A jak takové přijímání potravin a jejich distribuce probíhá? Zvládáte to všechno v rámci vaší organizace sami?
Potraviny, které přijímáme z obchodních řetězců si svážíme sami. Pokud jde o vzdálenější města na severu Olomouckého kraje, sváží je za nás přímo naši odběratelé na základě plné moci od nás. Tato spolupráce je víceméně u těch menších supermarketů na zavolání dle domluvy. Pokud jde o větší distribuční sklady, tak máme domluvené pravidelné termíny, např. každý druhý pátek v 9:00. Pokud jde o další dary je to různé. Pro některé si jezdíme sami a některé jsou ochotni nám dovézt až k nám do sídla. Již máme k dispozici chladící auta, tudíž není problém při přepravě chlazeného zboží. Pro některé komodity si jezdíme do velkého skladu do Prahy. Distribuce probíhá buď tak, že odběratelé jezdí k nám do skladu nebo my provádíme závozy. Ve chvíli, kdy provádíme závoz, musí být smysluplný. Nelze jet s poloprázdným autem, to se potom snažíme vymyslet řešení, že zavezeme více organizací zároveň.


Nestane se někdy, že se potraviny nestihnou všechny přerozdělit a musí se vyhodit?
Úplně minimálně. Je však pravda, že obchodní řetězce nám dávají větší množství žvýkaček a sladkého pití. Není to úplně ideální komodita, proto se nám stane, že musíme likvidovat.


Kam se vybrané produkty dále nejčastěji rozdělují?
Do sociálních služeb a konkrétní cílové skupiny jsou různé – matky samoživitelky, rodiny s dětmi, dětské domovy, opuštění senioři, lidé bez domova, oběti domácího násilí.


Může se i obyčejný člověk rozhodnout, že daruje potraviny sám za sebe, popřípadě jak by to měl provést?
Za nás je nejlepší cesta, pokud se podívá na naše webové stránky a vytipuje si odběratele v místě bydliště a zanese potraviny přímo tam. Pokud se v tom necítí dobře a raději chce darovat skrze potravinovou banku, tak může zavolat komukoliv z webových stránek a domluvit se na dovozu k nám do sídla.

 

Zobrazeno 562 krát
Naposledy upraveno: ne., 2. květen 2021 18:11
Pro psaní komentářů se přihlaste