čt., 6. květen 2021 10:14

Zakladatel prvních vietnamských novin Van Hoi Dinh a youtuber Sangu se shodují: tištěná vietnamská media zanikají. Vše se přesouvá na sociální sítě.

Tran Van Sang, vietnamský youtuber, publicista a provozovatel portálu Sangu.eu. Tran Van Sang, vietnamský youtuber, publicista a provozovatel portálu Sangu.eu. Zdroj: Youtube/Sangu.eu
ROZHOVORY- Dva zástupci vietnamské národnosti – Van Hoi Dinh, jednatel společnosti VietMedia a vydavatel hlavních tištěných titulů pro devadesátá léta a počátek století, a Tran Van Sang, známý jako Sangu, youtuber a publicista, přinášejí pohled na současný stav sdělovacích prostředků pro Vietnamce žijící v České republice.

I když první časopisy pro Vietnamce žijící na území tehdejšího Československa vznikaly už za minulého režimu, komercionalizace a rozmach čekal vietnamský tisk až po revoluci. Hlavními recipienty byla hlavně první generace. „Většina příslušníků první generace vietnamských přistěhovalců nečte české noviny ani nesleduje jiná média, ať již audiovizuální či internetová. Důvodem je hlavně jazyková bariéra a možná i těžké porozumění českému kulturnímu a společenskému prostředí,“ píše Lenka Tungová ve svém příspěvku z roku 2009, který přináší ucelený přehled historie vietnamského tisku.První časopis, který se pokoušel uspět na trhu, byl Tuần Tin Tức (Týdenní zprávy), který vydával právě Van Hoi Dinh, který vystudoval inženýra na tamní Báňské univerzitě. Od té doby platilo, že vietnamské noviny a časopisy se začaly komercionalizovat, rychlá vznikat a zanikat, ale jejich vydávání ještě nebylo ztrátové. To se natrvalo změnilo nejdéle po roce 2015

 

Van Hoi Dinh (VietInfo, HuongSen): vydání jsou ztrátová

Van Hoi Dinh se narodil ve Vietnamu a jako zástupce první generace sem přišel v sedmdesátých letech studovat na Báňskou univerzitu v Ostravě. Jeho smyslem života se ale stala kulturní práce pro vietnamskou menšinu v ČR. Pomáhá svým krajanům s právy, českým jazykem a daněmi a zakládal první vietnamské noviny.

Většina vietnamských novin a časopisů, které se vydají na území ČR (nepočítaje tedy přímo ty z Vietnamu) je vydávána firmou VietMedia s.r.o. Kolik titulů v současnoti firma vydává a čemu se věnují?
Firma VietMedia vydávala tři publikace: Tuan Tin Moi , The Gioi Tre a Hung Sen. Nyní pouze Huong sen, který se zabývá kulturou v České republice a ve Vietnamu.


Je na trhu vietnamských periodik v ČR ještě konkurenční prostředí?
Ne. Tisk byl vytlačen internetem. Vydání je ztrátové


Spolupracujete s některými novinami přímo z Vietnamu a vydává samotná vietnamská vláda nějaké tiskoviny speciálně pro Vietnamce v zahraničí? Které to jsou?
V minulosti jsme spolupracovali, nyní již ne.


Jaké jsou zhruba v dnešní době náklady vietnamských tištěných médií? Je situace s podporou vietnamského tisku od českého ministerstva kultury příznivá?
Náklad je velký kvůli málo výtisků cca 20kč/ výtisk. Podpora od státu je minimální a vyžaduje složitou administrativu.


Když srovnáte český deník/časopis a vietnamský, jaké jsou nejpodstatnější rozdíly z hlediska rubrik? Je nějaká typická rubrika, kterou vietnamské noviny vydávají a české ne, popř. naopak?
Jsou to hlavně rubriky týkající se přímo menšiny a pomoci jí. Větší důraz se klade na zákony v ČR a tlumočí se zprávy v ČR, jelikož někteří neumí tolik česky.


Jak přistupují české instituce k vietnamským novinářům v ČR v případě, kdy potřebujete někoho kontaktuvat, získat informace apod. Myslíte, že by to bylo obtížnější, než pro novináře např. z MF Dnes?
Bude to obtížnější kvůli profesionálnosti,nikoli však kvůli národnosti.

 

Tran Van Sang (Sangu.eu): když sleduji noviny, tak spíš přímo české. Vietnamci řeší hlavně ekonomické kauzy

I Tran Van Sang se narodil ve Vietnamu, ale do ČR přišel v útlém věku. Je o generaci mladší než Van Hoi Dinh. Vystudoval ekonomiku a poté pracoval jako tlumočník a v neziskovém sektoru. Založil portál Sangu.eu, který obsahuje články i videa. Jako youtuber má desítky tisíc sledujících.

Mezi vietnamskou komunitou v ČR působíte jako publicista a youtuber. Založil jste stránku server Sangu.eu, která poskytuje informační servis. Jaká další média poskytují a provozují Vietnamci v ČR?
Vietnamci v ČR vydávají více médií, i když dnes je patrný výrazný ústup obsahu spíš do příspěvků na sociálních sítích, hlavně na Facebook. Nově se o vydávání vlastních zpráv pokouší obchodní řetězec TAMDA Foods https://tamdamedia.eu/.


Měli jste doma nějaké noviny nebo časopis vydávaný v ČR nebo ve Vietnamu?
Především různé týdeníky. Obsahovaly z poloviny sumarizaci zpráv z ČR a z poloviny zprávy z Vietnamu. Já je ale příliš nečetl.


Pokud sledujete média a politiku v ČR, jaký je Váš oblíbený server nebo vydávaný novinový titul?
Z českých novin a tisku se snažím vyhýbat dezinformacím a čtu hlavně zprávy z ČT, ČTK a z Rozhlasu. Ohledně ekonomické publicistiky jsou mi blízké Hospodářské noviny a E15.


Jak si vede portál Sangu.eu ve sledovanosti?
Na fanpage na facebooku je kolem 46 tisíc sledujících. Nabízíme zpravodajství a videa, ta jsou více sledovaná. Když rozebíráme aktuální kauzy, videa sleduje naráz i 2000 lidí.


Které kauzy zajímají Vaše publikum?
Publikum tvoří drtivou většinou vietnamci, z 95% čeští a zbytek tvoří diaspora v celé Evropě. Témata jsou hlavně ekonomická – finance, daně a podnikání. Starší gneraci zajímají pak hlavně důchody.


Myslíte, že by na českém území měla šanci televize nebo rádio směřované k Vietnamské menšině?
Dnes by se to již ani nevyplatilo.


Jak jste vnímal sčítání lidu? Myslíte si, že je dobré přihlásit se v ČR k vietnamské národnosti?
I když z médií byla velká kritika sčítání hlasitá, já myslím že to zvládli. Stránky byly k dispozici i ve vietnamštíně. Přihlášení se k vietnamk národnosti je hlavně otázkou národní hrdosti.

 

 

 

 

 

Zobrazeno 940 krát
Naposledy upraveno: čt., 6. květen 2021 10:29
Pro psaní komentářů se přihlaste