út., 2. červen 2020 14:22

ZÁMĚR: Hormonální a nehormonální antikoncepce

ZÁMĚR PROJEKTU – samostatný projekt psaná/zdravotně-sociální žurnalistika

1) cíl práce

Cílem této práce je představit možnosti jak hormonální, tak i nehormonální antikoncepce. Nechci se přitom zaměřit pouze na užívání a fungování, ale i na výhody a nevýhody daných metod. Ve svém textu chci stručně obeznámit čtenáře s druhy antikoncepce, a také skrze rozhovory přiblížit některé nepříliš známé alternativní metody. Ve svém projektu přitom rozhodně nechci hanit ani možnosti hormonální antikoncepce, jelikož i ta má své zastánce. Proto se pokusím o vysvětlení některých metod s jejími výhodami a riziky, ať už se jedná o prezervativy, tělíska, náplasti, kroužky nebo pilulky. V práci chci rovněž reflektovat názory odborníků z řad gynekologů a také inovátorů v oblasti chránění se před početím. Téma doplním anketou, která bude výjimečná tím, že se zeptám na názory nejen žen, ale i mužů žijících v partnerském vztahu. Pro odlehčení přidám také publicistický žánr ve formě fejetonu, v němž reflektuji vlastní zkušenosti s jedním nepříliš užívaným druhem nehormonální antikoncepce.

 

2) zdůvodnění volby tématu

Projekt nese název Možnosti hormonální a nehormonální antikoncepce. Tomuto tématu se věnuji hned z několika důvodů, prvním z nich je rozhodně důležitost pro naši společnost.

Málokterá žena má přehled o všech dostupných možnostech zabránění početí. Ženám je gynekology nejvíce doporučována hormonální možnost antikoncepce ve formě pilulek i přesto, že je na trhu mnoho dalších metod, o nichž lékaři často mlží. Mnou vypracované téma může být zajímavé jak pro ženy, které uvažují o alternativní možnosti ochrany před početím, tak i pro ženy, které zajímá spíše to, jak hormonální antikoncepce funguje.

Téma je rovněž poměrně atraktivní z pohledu dnešní doby. Antikoncepce je na vzestupu a neustále se vylepšují možnosti, jak zabránit neplánovanému početí. Hormonální antikoncepci užívá v České republice padesát procent žen, čímž se silně odlišuje například od Japonska, v němž užívá antikoncepci pouze jedno procento[1].

Dalším důvodem volby tématu jsou rozporuplné informace z různých zdrojů. Často si můžeme přečíst, že některá forma antikoncepce nemá téměř žádné negativní dopady, ale u jiného zdroje zase čtete přímé svědectví ženy, kterou stejný typ antikoncepce ohrozil na zdraví. Proto čerpám z více zdrojů a snažím se nalézt konsensus mezi výhodami a nevýhodami u některých typů antikoncepce. Téma může přinést zajímavé poznatky i některým gynekologům. Sama jsem byla překvapena, že gynekolog, ke kterému docházím, nezná některé novější možnosti antikoncepce jako je například nitroděložní kulička. V médiích tato problematika není dostatečně popsána, což bych ráda změnila a nabídla tak téma, do něhož se rozhodně dá ještě hlouběji proniknout.

 

3) zdroje/stav problematiky

Tématu se odborně věnuje Loono. Jedná se o neziskovou organizaci složenou z lékařů, mediků a dalších profesionálů. Jejich náplní je především tvořit osvětu v oblasti prevence. Konají různé přednášky z cyklu Pravda o… V Olomouci mimo jiné vystupovali s přednáškou Pravda o antikoncepci, na níž lékaři odpovídali na otázky posluchačů. Rozhodla jsem se navázat na jejich přednášky v Praze a Olomouci a pokusila jsem se zjistit více informací o některých dalších antikoncepčních metodách. Novináři tuto problematiku doposud nepříliš reflektovali. Většinou nalezneme články z oblasti životního stylu, v němž je antikoncepce brána jako součást dnešní doby. Novináři jen málokdy přiznávají veškerá rizika, a proto jsou klientky nuceny vyhledávat na zahraničních webech či v zahraniční literatuře, v nichž je problematika popsána detailněji. Většinu relevantních informací mohou klientky, které nemají přístup k zahraniční literatuře, získat návštěvou gynekologické informace, případně čtením literatury. Málokterá žena se může na tyto zdroje spolehnout, jelikož lékaři jsou často ovlivněni samotnými společnostmi platícími si inzerci přímo v ambulancích. Lékaři také mnohdy vkládají inzerci některých druhů antikoncepce přímo do svých odborných publikací, čímž přispívají k nedůvěryhodnosti. Navazuji tedy na odbornou literaturu psanou Petrem Křepelkou, Tomášem Faitem, Radimem Uzlem a dalšími. Rovněž také navazuji na stránky jednotlivých farmaceutických společností jako je Bayer Group.

 

4) ideový plán

Cílem je představit jednotlivé druhy antikoncepce, čehož chci dosáhnout skrze vybranou literaturu a přednášky, jichž jsem se zúčastnila, případně zhlédla záznam daných přednášek. V přehledovém článku poskytnu informace nejen o nehormonálních, ale i o hormonálních druzích antikoncepce. Ideálně chci dodat i nějaké informace z pohledu odborníků, které kontaktuji.

Dále chci čtenáře seznámit s takzvanou symptotermální metodou skrze rozhovor s lékařkou Ludmilou Lázničkovou, která patří mezi několik málo expertů z řad lékařů doporučujících tuto možnost. Pomocí rozhovoru chci zjistit hlavně postup symptotermální metody a výhody oproti jiným druhům antikoncepce.

Stručně chci hovořit také na téma pesary s expertkou na nehormonální antikoncepci a inovátorkou nového typu pesaru Kateřinou K. Makrlíkovou. Chci se jí zeptat především na výhody a nevýhody a také mě bude zajímat, proč pesar, na němž se podílela, zatím není považován za právoplatnou pomůcku.

Na konci přidám pohled autora článku na danou problematiku a prostřednictvím odlehčeného článku nastíním vlastní zkušenost.

V projektu se také zaměřím na pohled žen a mužů. Jednotlivců i párů se zeptám, jakou antikoncepci preferují a z jakého důvodu, mužů se zeptám, jaké mají povědomí a antikoncepci, kterou pobírá jejich partnerka.

Pro zpracování jsem si vybrala psanou specializaci, jelikož se snažím podat čtenářům co nejvíce informací stravitelnou formou. Jelikož se jedná o antikoncepční metody, což je po laika poměrně náročné téma, rozhodla jsem se předat ho jednodušší formou, snadno pochopitelnou pro všechny věkové kategorie.

 

5) postup práce + zdůvodnění způsobu zpracování, volby jednotlivých řešení apod.

Do projektu jsem se rozhodla zařadit nejprve typologii jednotlivých metod, v níž popisuji možnosti antikoncepce. Stručně charakterizuji nehormonální druhy antikoncepce jako jsou prezervativ, pesar, sterilizace, kojení, výpočet plodných a neplodných dní, spermicidy, antikoncepční houby a nehormonální nitroděložní tělísko. V tématu také proberu možnosti hormonální antikoncepce jako jsou vaginální kroužek, antikoncepční náplast a hormonální nitroděložní tělísko. Tento způsob jsem se rozhodla zavést pro lepší orientaci čtenářek a čtenářů v dané oblasti. Tím, že stručně popíšu některé metody, čtenářům zjednoduším orientaci v dalších článcích, především pak v článcích o symptotermální metodě a pesarech.

Pro představení symptotermální metody jsem se rozhodla pro rozhovor s lékařkou, která je v této oblasti expertkou. Lékařku jsem kontaktovala, jelikož jsem o jejích metodách slyšela především ze stran svých křesťansky založených blízkých osob, které tuto metodu považují za jedinou lidskou a etickou. Ludmila Lázničková popisuje nejen důvody pro výběr symptotermální metody, ale také hodnotí jiné možnosti hormonální a nehormonální antikoncepce, čímž čtenáře zase navrací k přehledu jednotlivých metod.

V dalším rozhovoru jsem se pokusila stručně nastínit nehormonální antikoncepční metodu nazvanou pesar. Tuto metodu jsem se rozhodla zapojit, jelikož je mně samotné blízká a pohodlná. S antikoncepcí v této podobně je spokojeno čím dál víc klientek. Dotazovala jsem se Kateřiny Makrlíkové, jež je rovněž expertkou na danou problematiku. Kateřina vede společně se svou kolegyní známý internetový obchod pesarshop.cz a mimo jiné vytvořila také vlastní pesar.

Jelikož jsem nechtěla znevýhodňovat hormonální antikoncepci oproti té nehormonální, zapojila jsem do svého projektu i názory lidí na danou problematiku. Formou dotazování se na ulici jsem se doptávala lidí na poměrně intimní téma, a to vlastní zkušenost s antikoncepcí. Pokusila jsem se přidat i mužský pohled na danou problematiku. Jelikož se jednalo o opravdu intimní téma, nežádala jsem respondenty o příjmení, pouze je požádala o jméno, povolání a věk.

Na závěr jsem napsala vlastní, odlehčený publicistický článek na téma nehormonální antikoncepce ve formě nitroděložního tělíska, čímž jsem dala najevo, že každé ženě vyhovuje jiný typ antikoncepce a že i nehormonální antikoncepce není pro ženu jistou možností bez rizika. Na samotném projektu jsem pracovala v horizontu tří měsíců. Časově nejnáročnější fází pro mě bylo čekání na odpovědi ze stran odborníků. Jelikož jsem se věnovala studiu antikoncepce již dávno před začátkem práce na projektu, zužitkovala jsem vlastní vědomosti, čímž jsem si velmi usnadnila práci a ušetřila čas.

 

6) sebehodnocení

Svou práci bych hodnotila kladně, jelikož jsem nalezla mnoho informací z novinářsky nepříliš probádané oblasti, komunikovala jsem s odborníky o metodách nehormonální antikoncepce a jsem si jistá, že bude ze získaných vědomostí čerpat i v budoucnosti nejen v profesním, ale především v osobním životě.

Cíle se podařilo dosáhnout pomocí shlédnutí několika přednášek na téma antikoncepce s odborníky, poslechem podcastů a čtením literatury vztažené k tématu. Velmi mi pomohla MUDr. Ludmila Lázničková z Centra naděje a pomoci, která mi odborně a velmi rozsáhle odpověděla na veškeré mé dotazy k nevýhodám některých typů antikoncepce a zároveň představila symptotermální metodu, která je v dnešní době poměrně neznámá a přesto spolehlivá. Paní doktorka se mnou jednala velmi vřele, a i přes velkou pracovní vytíženost komunikovala s ochotou. Rovněž jsem komunikovala i s Ing. Kateřinou K. Makrlíkovou, která vysvětlila principy pesarů, které jsou u nás k dispozici a představila i svůj vlastní pesar Beacap/Evanella. Odpověděla na veškeré otázky stručně, ale zároveň jasně, čímž čtenářkám přiblížila výhody a nevýhody pesarů.

Největší úskalí jsem nalezla při komunikaci s gynekologickými lékaři. Ačkoli jsem kontaktovala hned několik ambulancí, žádný lékař nesouhlasil se zodpovězením otázek. Mezi zastánci hormonální antikoncepce jsem nenalezla žádného dobrovolníka, který by pozitivně chválil antikoncepci a musela jsem tak čerpat především z literatury a přednášek.

Hlavní přínos vidím v představení různých možností i s jejími pozitivy či negativy. V projektu jsem komunikovala s odborníky na symptotermální metody i s odbornicí na pesary. Rovněž jsem se zajímala i o veřejné mínění a skrze anketu jsem se ptala šesti osob na jejich názor na antikoncepci. Byla jsem velmi překvapena rozdílným vnímáním antikoncepce ze stran žen a především mužů, jelikož se domnívám, že by se o antikoncepční metodu měla starat nejen žena, ale i partner, což se neslučovalo s některými odpověďmi. Na druhou stranu jsem byla mile překvapena ze vstřícného přístupu tázaných a z jejich schopnosti podělit se o vlastní zkušenosti. Na závěr jsem se pokusila přidat vlastní, publicistický prvek ve formě fejetonu na téma nehormonální nitroděložní tělísko. Fejeton jsem se snažila co nejvíce odlehčit tak, aby se nepůsobil jen jako jakýsi emocionální výlev, ale aby se jevil alespoň mírně humorně a skrýval i myšlenku na konci. Věřím, že se mi podařilo napsat tento publicistický úsek poměrně dobře.

 

7) literatura, zdrojeZačátek formuláře

https://www.antikoncepce.cz/
https://www.gynmedico.cz/zajimavosti/zakladni-metody-antikoncepce/
https://www.ippfen.org/sites/ippfen/files/2016-12/Barometer%20of%20Women%27s%20Access%20to%20Modern%20contraceptive%20Choice%20in%20Czechia.pdf
https://www.pesar.cz/druhy-nehormonalni-antikoncepce-vyhody-a-nevyhody
https://www.pesarshop.cz/
https://www.cenap.cz/poradna-ppr
https://zdravi.euro.cz/denni-zpravy/profesni-aktuality/na-ceskem-trhu-se-objevila-antikoncepcni-naplast-156749
https://www.rehabilitace.info/zdravotni/antikoncepcni-vaginalni-krouzek-a-nejcastejsi-otazky-kolem-nej/
https://www.ssg.cz/files/files/informace_pro_pacientky/4-Krouzek.pdf
https://www.ssg.cz/files/files/Guidelines%201_%202018%20logo.pdf
https://www.ssg.cz/files/files/informace_pro_pacientky/5-IUD_a_IUS_update.pdf

FAIT, Tomáš a VESELÁ, Kateřina a LÍBALOVÁ, Zuzana a PASEKOVÁ, Vladimíra. Pravda o antikoncepci [přednáška]. Praha: DUP36. 8. 3. 2017. In: Youtube.com [online]. [vid. 8. 4. 2017]. Záznam dostupný z: https://youtu.be/h4molOap1AM

FAIT, Tomáš. Antikoncepce: průvodce ošetřujícího lékaře. 3. aktualizované vydání. Praha: Maxdorf, [2018]. Farmakoterapie pro praxi. ISBN 978-80-7345-587-3.

KADLECOVÁ, K. Přehled nehormonální antikoncepce: aktualizovaný k 1.8.2019 : pro rychlou orientaci v dostupných metodách a pomůckách. Jablonec nad Nisou: Má Luna, 2019. ISBN 978-80-907511-2-5.

KŘEPELKA, Petr. Hormonální antikoncepce: zásady bezpečné praxe. Praha: Mladá fronta, 2013. Edice postgraduální medicíny. ISBN 978-80-204-2991-9.

LÁZNIČKOVÁ, Ludmila. Hormonální antikoncepce jako lék?. 2. vydání. Brno: Centrum naděje a pomoci – CENAP, 2018. ISBN 978-80-906906-2-2.

LÁZNIČKOVÁ, Ludmila. Přirozené plánování rodičovství: studie a podklady symptotermální metody. Doplněné vydání. Brno: [Centrum naděje a pomoci], 2013. ISBN 978-80-904855-6-3.

MÁSLOVÁ, Helena. Antikoncepce v širších souvislostech [přednáška]. Praha: Městská knihovna. 3. 10. 2018. In: Youtube.com [online]. [vid. 18. 10. 2018]. Záznam dostupný z: https://youtu.be/8qCCvE27m1Q

NOVÁKOVÁ, Adéla. Život bez hormonální antikoncepce. Praha: Kořeny – Suchý Radek, 2017. ISBN 978-80-906629-4-0.

UZEL, Radim a Petr KOVÁŘ. Antikoncepční otazníky: o antikoncepci převážně vážně. Ostrava: CAT Publishing, 2010. ISBN 978-80-904290-0-0.

 


[1] Máslová, Helena. Antikoncepce v širších souvislostech [přednáška]. Praha: Městská knihovna. 3. 10. 2018. In: Youtube.com [online]. [vid. 18. 10. 2018]. Záznam dostupný z: https://youtu.be/8qCCvE27m1Q

Zobrazeno 804 krát
Naposledy upraveno: st., 3. červen 2020 18:12
Pro psaní komentářů se přihlaste