1) Cíl práce
Cílem tohoto samostatného projektu je poskytnout čtenáři náhled do fungování, herního projevu a taktik španělského fotbalového klubu FC Barcelona, a to konkrétně pod vedením trenéra Ernesta Valverdeho, který v klubu působil od května roku 2017 do ledna letošního roku. Bude analyzováno jeho trenérské působení ve srovnání s některými bývalými kouči, taktické kroky a celkové působení v klubu, a to i z pohledu fanoušků, slovenského fotbalového hráče a českého trenéra s nejvyšší licencí. Cíle bude dosaženo pomocí série textů, jež bude tvořena rozhovorem, dvěma reportážemi, analýzou, story a anketou.
2) Zdůvodnění volby tématu
Během studia žurnalistiky jsem se v rámci specializace přiklonila ke specializaci sportovní, jelikož je mi toto téma velmi blízké a o sport se zajímám už dlouho. Sleduji několik sportů, ale mou největší vášní je fotbal. Z toho důvodu jsem při volbě tématu projektu vycházela z těchto faktorů: ze zvolené specializace na sportovní oblast, druhým faktorem byl můj zájem o fotbal a třetím byla volba tématu, které by mohlo řadu čtenářů zajímat. Jak již bylo řečeno, ze všech sportů se nejvíce zajímám o fotbal a více než deset let fandím FC Barceloně a pravidelně sleduji zápasy klubu, proto jsem zvolila právě tento celek. FC Barcelona je jedním ze špičkových světových klubů, médiím tedy neujde prakticky žádná událost, která se v klubu stane. Nebylo tedy opomenuto ani Valverdeho nepříliš úspěšné působení na lavičce katalánského celku. Média se ale k problematice vyjadřovala poněkud stručně, kombinací mnohdy nepřesných faktů, vytržených z kontextu. Nejčastěji se jednalo o španělské sportovní deníky Marca a Mundo Deportivo, ale řada článků se objevila i na stránkách českého deníku Sport nebo na webu www.sport.cz. Tyto texty mohly být pro čtenáře, kteří se v chodu klubu příliš neorientovali poněkud matoucí. Chtěla jsem tedy vytvořit soubor textů, který nabídne pohled na trenéra Valverdeho nejen dlouholetým fanouškům Barcelony, ale i běžnému čtenáři, který by se chtěl o chodu klubu v posledních měsících něco dozvědět. Kromě mého osobního názoru na Valverdeho působení jsem chtěla jeho trenérskou osobnost popsat i z pohledu fanoušků klubu, z pohledu trenéra s nejvyšší licencí, který Barceloně dlouhá léta fandí a v neposlední řadě i z pohledu hráče, který se s klubem v posledních sezonách několikrát střetl, a to dokonce v dresu dvou různých týmů a v různých soutěžích (La Liga, Liga Mistrů, Copa del Rey). Ernesto Valverde je bezesporu jednou z nejdiskutovanějších osobností na trenérském postu katalánského klubu a nemalá část veřejnosti je překvapena, že jeho dny v klubu ještě nebyly sečteny.
3) Zdroje / stav problematiky
Jak již bylo řečeno, FC Barceloně věnují média velkou pozornost. Fanouškovská základna po celém světě je obrovská, a i v České republice je mnoho fanoušků klubu, z nich je okolo 350 sdruženo v oficiálním fanklubu Penya Barcelonista Lleó de Dues Cues. Kromě fotbalových magazínů Sport Góóól, Hattrick nebo Pro Football se o klubu pravidelně píše na webových stránkách www.sport.cz, www.isport.blesk.cz, samozřejmě také na oficiálním webu českého fanklubu www.fcbarcelona.cz. Články se objevují rovněž například v deníku Sport. V médiích se setkáváme s reportážemi ze zápasů, zprávami, v magazínech se objevují story hráčů či statistiky a tabulky probíhající sezony. Největší prostor je klubu přirozeně věnován ve španělských médiích, a to na webech bulvárního deníku Marca či deníku Mundo Deportivo a všechny podstatné informace a aktuality jsou na webu klubu www.fcbarcelona.com. Dá se říct, že o klubu píšou média po celém světě a nelze zmínit úplně všechna.
Ernesto Valverde se stal terčem kritiky nejen fanoušků, kteří se k jeho působení vyjadřovali na sociálních sítích, ale i řady redaktorů, kteří jej kritizovali. Není se čemu divit, jako trenér jednoho z nejsledovanějších klubů světa je neustále pod drobnohledem a každý sleduje jeho kroky a čeká na každou chybu. Také se u něj předpokládá, že bude vyhrávat většinu zápasů a sbírat cenné trofeje. Chtěla bych na jeho působení vytvořit komplexní pohled pomocí souboru textů nejrůznějších žánrů, který bude problematiku popisovat podrobněji než stručný článek, pracující s několika fakty nebo vytvořený na základě sledování jediného zápasu. Na situaci klubu se podepsala i řada jiných faktorů, jež budou v souboru textů zmíněny a popsány a na to je třeba při hodnocení Valverdeho působení myslet.
4) Ideový plán
Mým plánem je vytvořit komplex textů, které poskytnou pohled na problematiku nejen fanouškům, ale i běžnému čtenáři, který třeba dění ve fotbale nesleduje dennodenně, ale má nějaký základní přehled. Zvolila jsem různé žánry, aby texty čtenáře zaujaly a měl chuť si přečíst celý projekt, který se budu snažit napsat dynamickým a poutavým způsobem a za užití pestrých jazykových prostředků. Ústředním textem bude analýza, která se zaměří nejen na působení Valverdeho, ale také na bývalé významné trenérské osobnosti a na faktory, které dlouhodobě chod klubu ovlivňují a budou ovlivňovat i v budoucích letech. K dalšímu textu, což bude rozhovor, jsem si záměrně vybrala českého trenéra Miroslava Takáče, který je držitelem nejvyšší trenérské licence, trénoval týmy druhé nejvyšší české ligy a klubu fandí už dlouhá léta, takže mohl sledovat vývoj až do současné situace. Médiím nikdy rozhovor na podobné téma neposkytl. Reportáže budou ukazovat průběh dvou zápasů skupinové fáze letošního ročníku Ligy mistrů, kterých se budu osobně účastnit a budu tedy moct utkání popsat na základě bezprostředních pojmů. Budu rovněž zpracovávat story Stanislava Lobotky, který proti Barceloně nastoupil v dresu španělského celku Celta Vigo, ale také italské Neapole a s klubem se tedy střetl v několika utkáních různých soutěží. Médiím občas rozhovory poskytuje, k FC Barceloně se však příliš nevyjadřoval. Textem, který bude celý komplex uzavírat, bude anketa mezi fanoušky klubu, kteří se rovněž k situaci v klubu a současnému trenérovi stručně vyjádří. K Valverdemu se doposud vyjadřovali především v komentářích na webu fanklubu, anketa na toto téma mezi členy neproběhla.
Chtěla bych docílit vyváženosti a pestrosti žánrů a problematiku popsat z pohledu nejen mého, ale i pohledu trenéra, hráče a fanoušků klubu. Věřím, že toto se mi vzhledem k volbě žánrů projektu podaří a všem pohledům na Valverdeho bude věnován dostatečný prostor, aby si každý čtenář mohl utvořit vlastní názor a nad situací klubu popřemýšlet.
5) Postup práce
5.1 Získávání informací
Projekt vznikal od září do února roku 2020. Základem pro vytvoření projektu bylo celkové povědomí o klubu, nejen o jeho současné situaci, ale i o historii, například o trenérech, jejichž působení změnilo a ovlivnilo herní taktiku Barcelony. Tomuto klubu fandím již od roku 2008, pravidelně sleduji zápasy nejen španělské ligy, ale i španělského poháru Copa del Rey a Ligy mistrů. Přečetla jsem několik knih světových žurnalistů, kteří klub popisují, ale také oficiální klubovou historii či životopisné knihy hráčů jako Luise Suáreze či Lionela Messiho. Tyto knihy jsou užitečnými prameny, jelikož nabízejí komplexní pohled na chod klubu a mnohdy jsou proloženy citacemi členů vedení klubu, bývalých trenérů či hráčů. Rovněž pravidelně sleduji oficiální webovou stránku FC Barcelony, ale působím také jako redaktorka na webu českého fanklubu.
Rozhovor s trenérem Miroslavem Takáčem probíhal osobně a fanoušky jsem vyzpovídala během společného sledování zápasu v Ostravě a položila jim v rámci ankety několik otázek na trenéra Valverdeho. Stanislava Lobotku jsem kontaktovala elektronicky, jelikož momentálně působí v italské Neapoli a odpovědi na otázky, na jejichž základě jsem vytvořila story, jsem tedy nemohla získat osobně. Díky účasti na dvou zápasech skupinové fáze Ligy mistrů během září a října jsem mohla vytvořit dvě reportáže.
Zvolené téma projektu nebylo potřeba nijak zužovat, jelikož Ernesto Valverde v klubu působil dvě a půl sezony a během vytváření tohoto projektu v lednu byl vystřídán Quique Setiénem, jehož působení v klubu v projektu zmiňuji vzhledem k tématu pouze okrajově.
5.2 Vytváření textů
Během vytváření projektu jsem chtěla téma zpracovat tak, aby obsahovalo žánrově pestré texty, které by dopomohly celé téma vystihnout a popsat i z více úhlů pohledu, což jistě ocení i čtenáři. Od počátku vytváření projektu jsem se chtěla zaměřit na analýzu, která jako ústřední text čtenářům poskytne řadu informací nejen o chodu klubu během trenérské éry Valverdeho, ale i během působení trenérů, kteří hráli v klubu důležitou roli a jejichž taktika se v klubu zachovávala i v dalších letech. Chtěla jsem zvolit texty nejrůznějších žánrů, nakonec jsou součástí projektu dvě reportáže, jelikož se mi podařilo dostat se během měsíce rovnou na dva zápasy skupinové fáze Ligy mistrů a byla by škoda napsat reportáž pouze z jednoho z nich. Podařilo se mi vyzpovídat trenéra Miroslava Takáče, což v rozhovoru přineslo názory odborníka v dané oblasti, ale rovněž dlouholetého fanouška. Z fotbalových hráčů jsem se rozhodla kontaktovat někoho, kdo se s klubem střetl již několikrát a je schopen srovnat více zápasů. Proto byl Stanislav Lobotka ideálním kandidátem a z jeho výstupu jsem mohla vytvořit story tohoto hráče. Shrnujícím textem je anketa mezi fanoušky klubu. O vzniku jednotlivých textů se budu podrobněji vyjadřovat v následujících podkapitolách, kde také uvádím stručné charakteristiky jednotlivých textů:
5. 2. 1 Analýza
Jedná se o hlavní text, který čtenářům přináší nejvíce informací, téma vysvětluje i v historických souvislostech a popisuje působení několika bývalých trenérů (Cruyff, Rijkaard, Guardiola), kteří měli největší vliv na to, jak klubový styl hry dnes vypadá. Jsou popsány nejdůležitější momenty Valverdeho působení, selhání týmu během dvou rozhodujících zápasů čtvrtfinále a semifinále Ligy mistrů a rovněž se vyjadřuji k několika faktorům, které jistě momentální situaci klubu výrazně ovlivnily. Pokladem pro tento text byly mé znalosti, které jsem nabyla sledováním zápasů v posledních letech. Inspirací mi byly rovněž publikace o klubu či o konkrétní trenérské éře.
5. 2. 2 Reportáž 1
První reportáž vznikla na základě zápasu skupinové fáze Ligy mistrů Dortmund – FC Barcelona, jehož jsem se spolu s dalšími osmdesáti tisíci diváky osobně účastnila na stadionu Dortmundu Signal Iduna Park. Konečný výsledek utkání byl sice 0:0, objevilo se však mnoho zajímavých momentů, které mohly průběh utkání zvrátit, a i zde se ukázalo působení Valverdeho taktiky, která na německý celek úplně nezafungovala a jeho tým mohl být za bod vděčný. Mým cílem bylo čtenářům průběh utkání co nejlépe přiblížit, aby měli přehled o všech důležitých momentech a možná mohli i popřemýšlet nad tím, jak se dal průběh zápasu změnit.
5. 2. 3 Reportáž 2
Na vyprodaný zápas skupinové fáze Ligy mistrů do pražského Sinobo stadionu Slavie Praha jsem se dostala díky členství ve fanklubu FC Barcelony, takže jsem jej sledovala z hostujícího sektoru stadionu. Barcelona se do České republiky vrátila po sedmi letech, naposledy se zde střetla s Viktorií Plzeň, jednalo se tedy o neopakovatelnou příležitost. Byla jsem svědkem utkání, ve kterém pražský celek předvedl výkon, za který se rozhodně stydět nemusí. Navíc měl za sebou podporu několika tisíc fanoušků, kteří tým burcovali a vytvořili skvělou atmosféru. Konečný výsledek utkání byl 1:2, v reportáži jsem popsala kromě gólových momentů i důležité chvíle zápasu.
5. 2. 4 Rozhovor
Rozhodla jsem se udělat rozhovor s českým trenérem Miroslavem Takáčem, který trénoval týmy druhé i třetí české ligy a je dlouholetým fanouškem Barcelony. Získala jsem tedy jak názor odborníka, tak i fanouška klubu. Otázky na rozhovor jsem si pečlivě připravila, ale některé mě napadly až během našeho rozhovoru. Zaměřila jsem se především na otázky související s Valverdeho taktikou, ale také na Miroslavovy vzpomínky na bývalé trenéry, jeho vztah ke klubu a zmínila jsem i nového kouče Quique Setiéna, který Barcelonu v době našeho rozhovoru zrovna začal trénovat.
5. 2. 5 Story
Mým záměrem bylo, aby jeden z textů vznikl na základě spolupráce s nějakým fotbalovým hráčem. Rozhodla jsem se oslovit Stanislava Lobotku, který se s Barcelonou v posledních sezonách střetl rovnou několikrát. Nejprve několikrát ve španělské lize a španělském poháru v dresu Celty Vigo a poté v prvním zápase letošního osmifinále Ligy mistrů jako hráč italské Neapole. Na základě našeho rozhovoru, který probíhal elektronicky jsem se rozhodla vytvořit story, které mi vzhledem ke všem jeho zkušenostech a odpovědích v rozhovoru přišlo jako nejvhodnější žánr.
5. 2. 6 Anketa
Podklady k poslednímu textu jsem získala během sledování zápasu FC Barcelony v Ostravě, kde se pravidelně scházejí členové fanklubu, takže jsem je mohla vyzpovídat. Všem dotazovaným jsem položila dvě otázky, první se týkala jejich zhodnocení Valverdeho působení v Barceloně a v druhé otázce mě zajímalo, zda by se něco dalo udělat jinak či zlepšit, a to například v nepovedeném semifinále Ligy mistrů s Liverpoolem.
6) Sebehodnocení
Myslím si, že se mi podařilo dosáhnout mého cíle, tedy popsat fungování FC Barcelony pod taktovkou Ernesta Valverdeho nejen pro fanoušky klubu, ale také pro čtenáře, kteří jsou příznivci jiného celku či fotbal sledují jen občas. Ústřední text, tedy analýza, podrobně popisuje Valverdeho taktické kroky a uvádí rovněž trenéry, kteří velmi ovlivnili dnešní podobu klubu. Rozhovor s Miroslavem Takáčem přináší pohled odborníka na téma projektu. Story ukazuje Valverdeho Barcelonu z pohledu hráče jiného klubu. Reportáže ze dvou zápasů, jichž jsem se zúčastnila ukazují, jak si trenér poradil s německým Dortmundem a českou Slavií. Textem, který celý projekt uzavírá, je anketa mezi fanoušku klubu, čímž komplex textů nepostrádá ani názor veřejnosti na Ernesta Valverdeho.
Domnívám se, že jsem zpracovala téma důležité nejen pro fanoušky Barcelony, ale i pro ostatní příznivce fotbalu, jelikož se jedná o jeden z nejlepších klubů a dění kolem něj sleduje celý fotbalový svět. Snažila jsem se ukázat Valverdeho z různých úhlů pohledu a věřím, že při četbě textů si na něj každý čtenář dokáže utvořit určitý názor. V budoucnu by bylo možné na tento projekt navázat podobným projektem, který by se zabýval působením nového trenéra Quique Setiéna a jeho vlivem na herní styl a taktiky týmu. Samozřejmě by se daly realizovat rovněž projekty týkající se trenérů jiného klubu, výběr v této oblasti je více než bohatý.
7) Literatura a zdroje
JÍLEK, Viktor. Lexikologie a stylistika nejen pro žurnalisty. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2005. ISBN 80-244-1246-2.
JÍLEK, Viktor. Žurnalistické texty jako výsledek působení jazykových a mimojazykových vlivů. Olomouc, 2009. ISBN 978-80-244-2218-3
TUZIMEK, Dariusz. FC Barcelona: víc než fotbal. Přeložil Petr JIŘÍČEK. V Praze: Egmont, 2019. Slavné kluby. ISBN 978-80-252-4602-3.
BALAGUÉ, Guillem. Barça: oficiální ilustrovaná historie FC Barcelona. Přeložil Pavel BÁRTA. Praha: XYZ, 2017. ISBN 978-80-7505-743-3.
MACHO, Milan. Fotbalový poklad Messi: dramatický příběh sportovního génia a jeho spojení s velkoklubem FC Barcelona. Praha: XYZ, 2017. ISBN 978-80-7505-858-4.
SUÁREZ, Luis, Peter JENSON a Sid LOWE. Přes čáru: můj příběh. Přeložil Petr KOTOUŠ. Praha: Mladá fronta, 2015. ISBN 978-80-204-3621-4.
FACCIO, Leonardo. Messi: chlapec, který chodil všude pozdě (a dnes je první). Aktualiz. vyd. Přeložil Štěpán ZAJAC. Praha: XYZ, 2014. ISBN 978-80-7388-976-0.
REISNER, Dino a Daniel MARTÍNEZ. Pep Guardiola: mág moderního fotbalu. Praha: Jan Vašut, 2014. Joel. ISBN 978-80-7236-890-7.
https://www.skysports.com/football/liverpool-vs-barcelona/report/406466
Žádné vypracované „konkurenční“ projekty na podobné téma jsem neobjevila.