pá., 25. duben 2014 10:54

Boj s rakovinou prsu

Samostatný projekt: zdravotně-sociální specializace/DTP žurnalistika

 

1. Cíl práce

Cílem mé práce bylo vytvořit brožuru o rakovině prsu v tom smyslu, že jsem chtěla vypracovat především dokument, který by mohl pomoci ženám s rakovinou začít brzy a účinně bojovat. Vytvořila jsem tedy příručku hlavně o samovyšetření a vyšetření mamografem a  stručně jsem nastínila, jak je na tom Česká republika ve světě, co se týče výskytu rakoviny prsu, jaké jsou možnosti léčby a jaké jsou rizikové faktory. Při vypracovávání příručky jsem si představovala, že by mohla sloužit například jako stručná brožurka pro ženy v čekárnách u lékařů nebo ve zdravotních pojišťovnách. Chtěla jsem, aby celá brožura byla v jemných barvách a teplých tónech a působila tak klidným a ženským dojmem. (Tmavé barvy nebo málo obrázků by mohly u toho tématu působit právě naopak a ještě více dramatizovat zpracovávané téma.) Přála jsem si spojit znalosti a vědomosti, které jsem získala na kurzech DTP a zdravotně-sociální žurnalistiky a vytvořit projekt, který by měl nějaký smysl, byl někomu užitečný, proto jsem zvolila toto téma.

 

2. Výběr tématu

Pro brožuru o rakovině prsu jsem se rozhodla z toho důvodu, že jsem, jak už jsem řekla, absolvovala kurz zdravotně-sociální žurnalistiky a chtěla jsem propojit vědomosti, které jsem v něm získala se znalostmi získanými v kurzu DTP. Protože mě zajímá prevence onemocnění a nechtěla jsem „jen“ vytvářet časopis o zdravém životním stylu, kterých je všude dostatek, chtěla jsem zpracovat něco, co by mělo smysl a co by bylo dostupnější všem. (Takovéto materiály totiž běžně bývají zdarma k dostání u lékařů nebo podobných institucí.) Protože jsou v okruhu mých blízkých takoví lidé, kteří buď pracují pro zdravotní pojišťovny (které takovéto materiály často rozdávají svým pojištěncům) nebo lidé, kteří se zabývají přímo léčbou rakoviny prsu, výběr tématu byl pro mě jednoznačný a vůbec jsem se nemusela dlouho rozhodovat. Protože vím, že jedním z nejčastějších onkologických onemocnění u nás je rakovina tlustého střeva (kterou trpí zejména muži) a rakovina prsu (tou zase trpí častěji naopak ženy), rozhodnout jsem se mohla mezi těmito dvěma tématy.

 

Také proto, že jsem sama žena a je pro mě přirozené se o rakovině prsu a o prevenci vůči tomuto onemocnění bavit, vybrala jsem si právě tento typ onemocnění, abych se při sbírání materiálů sama něco dověděla. Protože všichni víme, že rakovina prsu existuje, mým cílem nebylo mluvit o ní, jak vzniká a co se s naším tělem děje, nýbrž o tom, co můžeme dělat, abychom zjistili včas, že touto nemocí trpíme a měli tak větší naději na uzdravení. Přála jsem si vytvořit jemnou, čistou a kvalitní práci, za kterou bych se nemusela stydět v případě, že by byla opravdu vydána k tisku a byla opravdu součástí čekáren nebo ordinací. Domnívám se, že čím častěji lidé, a v tomto případě především ženy, vidí takovéto prospekty a materiály, uvědomí si, jak je podstatné o tomto tématu hovořit, že je dobré se chránit a hlavně, že toto téma není tabu. Vím totiž stále o lidech, kteří se takovýchto vážných onemocnění bojí, ale ze strachu se o ní nechtějí bavit, natož aby šli k lékaři.

 

Takovýto stručný prospekt s poutavou a jemnou titulní stranou by je pak mohl přilákat a mohli by zjistit, že není nutné ihned utíkat k doktorovi a nechávat se vyšetřit (protože přecejen vyšetření prsu patří mezi intimní záležitosti), ale je tu také možnost samovyšetření, o kterém, jak se obávám, spousta žen stále nemusí vědět. Takovýto prospekt by pak nemusel sloužit jen dívkám na středních školách, které jsou o této problematice často informovány an různých přednáškách v rámci výuky, ale mým záměrem bylo informovat o možnostech prevence především starší generaci, která nemusí mít přístup k internetu a která nemá kde takovéto informace získat.

 

 

3. Stav problematiky a zdroje

Podle toho, co jsem  během hledání jiných podobných materiálů našla bych řekla, že mnou vytvořená brožura je vlastně asi prvním takovým materiálem vůbec. Existuje sice mnoho internetových příruček o rakovině prsu a všechny informace, které jsem zpracovala se dají na internetu získat, avšak co se týče tištěného materiálu, jsou k dostání především rozsáhlejší texty, především knihy. Jediný podobný materiál, který jsem během svého studia o rakovině prsu viděla, byla brožurka od VZP, která ovšem neobsahovala nic o mamografu, o léčbě nebo žádný stručný přehled o tom, jak je na tom ČR, co se týče této nemoci, v porovnání se světem. Dá se v ní najít pouze návod k samovyšetření, podle samovyšetření pak nese celý název. Je sice vytvořena profesionálně a přehledně, ale myslím si, že se mi podařilo vytvořit modernější design.


Existují vesměs tří druhy materiálů o rakovině prsu. Za prvé to jsou internetové zdroje, které tvoří většinu z nich, poté knihy a následně velmi stručné materiály. Moje brožura by měla kombinovat všechny tři typy zdrojů. Nedá se ale samozřejmě, co se obsahové stránky týče, srovnat s knihami o rakovině prsu, které napsali sami lékaři. Mám ale za to, že je to nejspíš první materiál, který je určen k tomu, aby existoval v tištěné verzi, svého typu vůbec. Alespoň jsem žádný jiný takový nevypátrala.

 

4. Rozpracování cíle práce

Chtěla bych vytvořit projekt, který by byl designový a hlavně aby měl nějaký užitek. Chtěla bych,aby vypadal dobře a zároveň aby byl propracovaný i po obsahové stránce. Představuji si šesti až osmi stránkovou brožuru v jemných a telých tónech ve formátu A5. Nejdříve bych si chtěla připravit texty a následně vypracovat předběžnou podobu brožury. Následně do ní vložím hotový text a obrázky a celou brožuru naformátuji. Aby byla brožura barevnější, vložím na každou stránku několik obrázků. Celou brožuru bude spojovat fialová barva.

 

5. Postup práce a jeho zdůvodnění

První věc, kterou jsem začala zpracovávat je titulní strana. Nejdříve jsem si ve vzorníku barev připravila několik odstínů, které jsem chtěla kombinovat v celé brožuře a pokusila se je sekládat tak, aby k sobě ladily. Chtěla jsem, aby titulní strana byla poutavá, ale aby nebyla křiklavá nebo vulgarní, tudíž jsem vybrala fialovou barvu v různých tónech, která evokuje ženství, klid a teplo. Nejtěžší bylo vybrat fotku, která by se na titulku hodila. Chtěla jsem znovu zvolit něco jednoduchého, čistého a jemného. Vybrala jsem tedy siluetu ženského těla bez tváře. Protože je to brožura o rakovině prsu, zvýraznila jsem část hrudníku a u zbývajících částí těla jsem použila efekt záclony, tím pádem se obrázek zprůhlednil. Tento nejdříve funční prvek pak sehrál důležitou roli i co se týče designu, protože titulní strana není obyčejná a vypadá propracovaně. Zvolila jsem jemné a jednoduché písmo, které doplní celkový efekt ženskosti. Do levého rohu jsem pak vložila logo školy, v případě, že by byla brožura použita k tisku.

 

První stranu jsem znovu udělala v tónu fialové. Abych dala první a druhou stránku do kontrastu, použila jsem na jedné straně tmavý odstín a na druhé světlý. Téma na první straně se týká rizikových faktorů. Nejdříve jsem si na důvěryhodných internetových stránkách o rakovině prsu prostudovala, jaké faktory sehrávají roli při vzniku rakoviny prsu. Patří mezi ně bezdětnost, kouření, nadváha, nadměrná konzumace alkoholu, genetické předpoklady, hormonální změny (užívání hormonální antikoncepce), začátek menstruace před 12. rokem života nebo pozdější menopauza. Každý z těchto rizikových faktorů jsem následně detailněji vysvětlila. Aby stránka přilákala čtenáře ke čtení, nejdůležitější pasáže jsem zvýraznila tučným písmem a přidala jsem obrázek kojící matky, neboť kojení na druhou stranu vznik rakoviny prsu snižuje. K tomu jsem vložila obrázek DNA. Celý text jsem zarovnala do bloku. Druhá stránka pojednává o postupu léčby rakoviny prsu. Byla to z hlediska odbornosti asi nejnáročnější strana brožury. Bylo důležité nastudovat si postup léčby tak, abych byla schopna jej jednoduchým způsobem přeformulovat. Nedříve jsem si připravila samotný text nakonec ho opět zasadila do textového rámečku. Opět jsem celý text zarovnala do bloku a stejně jako v případě první stránky jsem odsadila text dva milimetry od okrajů.

 

Na třetí straně jsem rozvedla téma výskytu rakoviny prsu ve světě. Použila jsme opětt data z důvěryhodných internetových zdrojů, které uvedu níže. Vložila jsem tabulku – jako obrázek a jednu fotku, aby stránka přilákala pozornost a byla čtivá. Navíc jsem zvýraznila nejdůležitější pasáže. Nejvíce jsem kladla důraz na Českou republiku, bylo důležité ji ale srovnat i se světovým měřítkem, aby čtenáři viděli kontrast. Celý text jsem naformátovala stejně jako na předchozích stránkách a snažila jsme se dodržet i zde jednotnou grafickou úpravu. Vždy jsem do hlavičky vložila textový rámeček, který jsem dala barevně do kontrastu se stránkou, napsala jsem do něj nadpis a vedle jsem zasadila fotku. Mezi textovým rámečkem a fotkou jsem pak vytvořila efekt pomocí vložení svislé čáry, ke které jsem nastavila efekt prolnutí, aby to nepůsobilo moc jednoduše a vypadalo to efektivně.

 

Na čtvrté straně se dočteme o vyšetření mamografem. Znovu jsem připravila samotný text a až poté ho zasadila do textového rámečku. Text jsem poté naformátovala a nakonec vložila fotku, u které jsem stejně jako u jiných obrázků nastavila odsazení od textu o dva milimetry a nastavila jsem také obtékání textu okolo obrázku. Schválně jsem vybrala tématicky obrázek, na kterém je paní stojící u mamografu, která právě absolvuje vyšetření, aby si samotné vyšetření mohly čtenářky lépe představit. Popsala jsem jaká je situace u nás, tzn. V kolika letech mají ženy právo na bezplatné vyšetření a další potřebné informace.

 

Na dvoustraně o samovyšetření jsem použila verzálky. Tento výraznější typ písma jsem si zde mohla dovolit, protože text není moc dlouhý a tudíž nenarušuje čtivost stránky. Obrázky, které tu jsou a které znázorňují samovyšetření jsem nefotila, nýbrž jsem použila internetový zdroj. Snažila jsem je na stránkách rozvrhnout tak, aby stránky nepůsobily chaoticky a aby byly přehledné. Nejdříve jsem stručně napsala něco o samovyšetření prsou a poté jsem ke každé fotce vložila samostatný textový rámeček a popsala, jak mají ženy při samovyšetření postupovat, aby bylo účinné.

 

Celou brožuru jsem pak uzavřela jednobarevnou stranou, na které jsem dolů doprostřed vložila rok výroby, logo a název školy, aby brožura působila co nejvíce autenticky a profesionálně.

 

Nakonec jsem provedla konečné úpravy, překontrolovala jsem celý dokument, zda jsou úpravy a styl písma jednotné, jestli nepřesahují textové i jiné rámečky přes stranu. Celou brožuru jsem vytvořila ve formátu A5, který je pro brožury nejběžnější.  Celý samostatný projekt jsem vytvářela v programu Adobe Indesign, se kterým jsme pracovali v rámci kurzu DTP.

 

6. Sebehodnocení

Domnívám se, že jsem v podstatě předčila svá očekávání. Protože již uplynul nějaký čas od doby, kdy jsem se účastnila kurzu DTP, bála jsem se, že jsem zapomněla, jak s programem Adobe Indesign zacházet a nebyla jsem si jistá, jestli se mi po technické stránce podaří zrealizovat všechny mé představy. Věděla jsem, že nejdůležitější je dokonale propracovat titulní stranu, protože tu ženy uvidí jako první a musí zaujmout natolik, aby si brožuru otevřely a přečetly. Práce na titulní straně mi zároveň trvala i nejdéle, vytvořila jsem několik různých variant a až poté jsem se rozhodovala, kterou zvolím. Nakonec jsem za svůj výběr velice ráda a myslím si, že já osobně bych si brožurky všimla a nahlédla do ní. Nebylo pro mě ani tak těžké zpracovat text, protože jsem věděla, kde mám informace o rakovině prsu hledat a napsat souvislý text pro mě nebyl nikdy problém. Největší problém byl naopak při práci s pozadím stránky. Několikrát se mi stalo, že jsem díky maličkosti, kterou jsme přehlédla nemohla naformátovat text tak, jak jsem chtěla.

 

Jako konkrétní příklad můžu uvést například efekt „záclony“, který jsem použila na pozadí jedné ze stránek a který se mi nechtěně aplikoval i na text. Protože jsem předtím nevytvořila speciální textový rámeček pro text a text byl vepsán přímo do pozadí, dlouho mi trvalo, než jsem si uvědomila chybu a zbavila text tohoto efektu. Dalším problémem bylo zbavení textu jednoslabičných předložek na konci řádků. V programu Adobe Indesign totiž nefunguje klávesová zkratka, která se používá v programu Microsoft Word a na internetu bohužel není dostatek informací o tom, jak toto formátování provést právě v Indesignu. Nakonec jsem díky tipům vedoucí mého samostatného projektu našla způsob, jak tento problém vyřešit a jednoslabičné předložky z konců řádků odstranit.

 

Myslím si, že jsem do brožury vložila všechno podstatné a na několika málo stránkách jsem dokázala vystihnout téma stručně, ale jasně. Samozřejmě jsem si vědoma toho, že profesionální grafik by práci provedl lépe, myslím si ale, že na to, že jsem s tímto grafickým programem (Adobe Indesign) pracovala jen dva semestry a to jen v podobě blokové výuky, dostala jsem ze sebe maximum a nemusím se za výsledek stydět.

 

7. Literatura a zdroje

Elektronické zdroje

 

ING. Pro vás, pro ženy [online]. [cit. 2014-04-21]. Dostupné z: https://www.foryou.cz/prevence-zdravi/wiki/rakovina-prsu/

 

MAMMA HELP. Pomáháme ženám s rakovinou prsu a jejich rodinám [online]. [cit. 2014-04-21]. Dostupné z:http://www.mammahelp.cz/

 

OBČANSKÉ SDRUŽENÍ NEJSI NA TO SAMA. Rakovina prsu - průvodce pro boj s nemocí [online]. [cit. 2014-04-21]. Dostupné z: www.rakovinaprsu.cz

 

Obrázkové zdroje

ING. Pro vás, pro ženy [online]. [cit. 2014-04-21]. Dostupné z: https://www.foryou.cz/prevence-zdravi/wiki/rakovina-prsu/

 

Přístup k rakovině se mění. Bulku v prsu ženy často objeví muž. [online]. [cit. 2014-04-25]. Dostupné z:http://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/pristup-k-rakovine-se-meni-bulku-v-prsu-zeny-casto-objevi-muz_232982.html#.U1oRIlWSxJk

 

OBČANSKÉ SDRUŽENÍ NEJSI NA TO SAMA. Rakovina prsu - průvodce pro boj s nemocí [online]. [cit. 2014-04-25]. Dostupné z: www.rakovinaprsu.cz

 

Google [online]. [cit. 2014-04-21]. Dostupné z: www.google.cz

 

Odkaz na samostatný projekt

http://uloz.to/xaMrRWDp/projekt-konczynova-rar

 

 

 

Zobrazeno 2759 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:47
Pro psaní komentářů se přihlaste