×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 1350
pá., 29. duben 2016 04:58

I.P.S.C. aneb praktická sportovní střelba

Samostatný projekt sportovní/psaná žurnalistika

Realizace

Populárně-naučný článek - Svět zbraní, dynamické střelby, zapálených nadšenců i přátel. To je IPSC

Rozhovor - Robin Šebo: Nemám rád, když si někdo hraje na mistra světa

Rozhovor - „Rusko chce udělat z IPSC olympijský sport,“ říká mezinárodní rozhodčí Petr Švrček

Story - Život i úmrtí spjaté s IPSC aneb Příběh velikána Jaroslava Špačka


ZÁMĚR

Cíl práce

Všeobecným cílem projektu je prokázání žurnalistických dovedností získaných v průběhu studia. V mém případě jde o skloubení psané a sportovní žurnalistiky.

Hlavním cílem samostatného projektu je představit veřejnosti v České republice poměrně neznámý, avšak stále rozvíjející se sport, který se skrývá pod označením IPSC. Tento hlavní cíl se pokusím co nejvíce naplnit v hlavním článku, který shrnuje všechny základní informace o této střelecké disciplíně, a zároveň jsou v něm stručně představeny osobnosti podílející se u nás na formování této střelecké disciplíny. Dílčí cíle pak vychází z volby následujících třech článků, které podrobněji představují tento sport, a to z pozice elitního střelce, vrcholových mezinárodních rozhodčích a jednoho z průkopníků tohoto sportu u nás.  

Zdůvodnění volby tématu a specializací

V rámci studia jsem absolvovala poměrně dost specializací, ať už v rámci tematické profilace (ekonomická, politická, sportovní a vědecká), nebo technické (psaná, televizní, foto). Možných kombinací technicko-tematického rámce pro samostatný projekt jsem tedy měla mnoho.

V tematickém zakotvení jsem měla jasno poměrně brzy. Od útlého věku trávím volný čas především sportem, je to oblast, která je mi z výše zmíněných nejbližší a také se v ní nejvíce orientuji. Ačkoli jsem od devíti let závodně hrála tenis, o pár let později jsem ke svým zájmům přidala i volejbal a po absolvování tanečních lekcí na střední škole zaplnily můj volný čas i latinskoamerické tance, žádný z těchto sportů jsem nepovažovala za ten pravý pro účely této práce. Poměrně brzy jsem byla rozhodnutá, že se sportem, který bych projektem chtěla blíže představit, bude IPSC.

Rozhodnutí zaměřit se na tuto střeleckou disciplínu mělo několik důvodů. Praktické střelbě se již několik let věnuje můj přítel, s nímž jsem v posledních třech letech jezdila na závody. Postupně se tak s IPSC seznamovala a za tu dobu jsem si o praktické střelbě udělala poměrně ucelený obraz a dobře ji poznala.

Druhým důvodem je snaha pomoci tomuto v České republice poměrně neznámému sportu dostat se do širšího povědomí veřejnosti. Tato myšlenka vznikla při vzpomínce na mé první seznamování s IPSC, jež na mě v té době působilo, z hlediska pravidel, jako naprosto nepochopitelný sport plný cizích pojmů, kterým jsem absolutně nerozuměla. A pokud se laik, stejně jako tehdy já, rozhodne zjistit si na internetu nějaké informace, většina nalezených textů je pro člověka, nemajícího zkušenosti s žádnou ze střeleckých disciplín, příliš složitá. Zde vidím i možnou příčinu nezájmu a neinformovanosti většinové části české populace, co se tohoto sportu týče. Zároveň ale tento handicap otevírá možnosti pro projekty podobného typu.  

S dosavadní neinformovaností veřejnosti o IPSC souvisí i velká ochota a vlídnost lidí pohybujících se kolem tohoto sportu. Ti nemají nejmenší problém udělat si čas a pomoci tak s popularizací praktické střelby. Což také velmi přispělo k rozhodnutí zaměřit se na tuto střeleckou disciplínu.

Pozornost si IPSC zaslouží také například proto, že Česká republika má v praktické střelbě spoustu závodníků, kteří mají na světových závodech stabilně výborné výsledky. V praktické střelbě tak v současnosti patříme mezi elitní země, od kterých se jiné státy nechávají učit.

V projektu se dále odráží můj dobrý vztah k rodnému regionu a práce je proto orientována na výrazné osobnosti z Moravskoslezského kraje, především z Ostravy, které jsem měla během posledních tří let možnost poznat a které, pro jejich významný přínos v IPSC, zná i naprostá většina českých střelců.

Výše popsané důvody, proč se věnovat IPSC, mě napadaly ihned, spontánně a tím i přispěly k rychlému rozhodnutí zaměřit projekt tímto směrem. Naopak volba mezi psanou, televizní a foto žurnalistikou už tak snadná nebyla. Po vyloučení televizní žurnalistiky, jsem byla pevně přesvědčená jít cestou fotografické prezentace tohoto sportu.

Rok jsem jezdila fotit na střelecké závody s tím, že právě tuto formu projektu zvolím. Pár týdnů před odevzdáním zadání samostatného projektu jsem však začala uvažovat nad tím, zda je tohle opravdu cesta, kterou se chci vydat. Fotografování závodů IPSC je velmi komplikované, a to zejména kvůli přísným bezpečnostním pravidlům, na kterých tento sport stojí. První osobou stojící za závodníkem je vždy rozhodčí a vzhledem k (ne)povoleným úhlům, které střelce omezují v pohybu, vidí fotograf v naprosté většině případů pouze závodníkova záda. Uvědomila jsem si, že i přes zájem ve fotografování, v něm nemám zdaleka takové zkušenosti, které by mě dokázaly přenést přes tento hendikep a dokázaly vytvořit i přesto dostatečně zajímavé fotografie. Projekt by tak pravděpodobně byl méně kvalitní, než by mohl být v případě, že bych zvolila psanou žurnalistiku. A v poslední řadě jsem si uvědomila, že psanou formou mohu tomuto sportu přinést daleko více, než fotografiemi. Proto nakonec padlo rozhodnutí – sportovní/psaná.

Zdroje a stav problematiky

IPSC je sport, kterému je ve větších českých médiích věnována buď pozornost naprosto minimální, nebo žádná. Z velkých českých médií v posledních dvou letech IPSC začalo občas dostávat prostor v České televizi, kde se na tento sport specializuje zejména moderátor Michal Dusík. V roce 2014 tak byly vysílány reportáže z mistrovství světa na Floridě a v roce 2015 byla věnována pozornost největšímu českému závodu CZ Extreme Euro Open. Vzhledem k tomu, že se stále jedná o sport poměrně neznámý, projevuje se tento fakt na podobě příspěvků, v nichž se komentátoři musí především věnovat vysvětlování pravidel a základním informacím o IPSC, bez kterých by byly v současnosti reportáže pro diváky nesrozumitelné.

V dalších médiích se články o IPSC vyskytují opravdu zřídka. V Mladé frontě Dnes, resp. její internetové platformě iDnes, byly nalezeny pouze dva články, které od sebe dělí devět let. V případě druhého článku z roku 2015 jsem navíc byla jedním ze střelců upozorněna, že není napsán příliš dobře a obsahuje chyby.

Jeden článek, jehož jsem autorem, o IPSC vyšel také v roce 2014 v Moravskoslezském deníku, a to jak v jeho tištěné, tak internetové podobě. Šlo o rozhovor s Robinem Šebem, který je v aktualizované podobě součástí i tohoto projektu.

Z médií zaměřených pouze na IPSC je dobré zmínit česko-slovenský internetový časopis s názvem Gunsmoke, ze světových pak americký časopis IPSC World Magazine a například v Rusku, kde je do tohoto sportu v posledních letech obrovská suma peněz fungují dokonce televize věnující se pouze IPSC.

Pro pokrytí mnou zvolené problematiky se zdroji pro práci stanou především vlastní zkušenosti a poznatky získané jak tříletým pozorováním veškerého fungování IPSC, tak osobními schůzkami a rozhovory s lidmi věnujících se této střelecké disciplíně. Největší oporou mi ale bude přítel, střelec IPSC Ostrava Adam Grohol, který mi již dlouhodobě poskytuje vhled do zákulisí praktické střelby, tři roky odpovídá na otázky spojené s IPSC, vysvětluje pravidla. Pro účely této práce bude v podstatě mým rešeršistou, který mi před všemi schůzkami bude dávat cenné informace, potřebné pro sestavení otázek, jejichž odpovědi se stanou hlavním zdrojem všech článků.

Ideový plán

Jak již bylo výše nastíněno, hlavním cílem projektu je představit co nejsnadnější formou IPSC a pomoci tak tomuto sportu získat si větší pozornost, ale i pochopení veřejnosti. Věřím, že série článků bude mít potenciál zaujmout nejen veřejnost, ale i samotné střelce, pro které se budu snažit texty doplnit informacemi, které budou nové i pro mnohé z nich.

Samostatný projekt jsem se tak rozhodla postavit na čtyřech textech, které se zaměří jak na obecné seznámení s praktickou střelbou, tak na čtyři osobnosti, které se zasluhují, nebo v minulosti zasloužily, o rozvoj tohoto sportu v České republice. Díky těmto lidem, mezi kterými bude jeden z nejlepších českých reprezentantů současnosti (Robin Šebo), dva mezinárodní rozhodčí (manželé Věra a Petr Švrčkovi) a jeden z prvních českých popularizátorů IPSC (Jaroslav Špaček), se tak budu snažit praktickou střelbu ukázat také z jejich pohledu, a zároveň představit jejich zkušenosti a zážitky spojené s IPSC.

Ačkoli prvotní zkušenosti, z nichž čerpá tato práce, začaly být získávány již v roce 2013. Prvním závodem, na který pojedu výhradně kvůli získávání informací pro účely samostatného projektu, bude Moravský pohár v Prostějově konaný 9. dubna 2016, kterého se zúčastní všichni střelci, kteří mi mohou poskytnout všechny potřebné informace. Případně se s některými domluvím na osobních schůzkách.

Na tomto místě je také vhodné zmínit, že původním plánem bylo jet na závod za účelem vytvoření reportáže, jež se měla stát jedním z článků pro tento projekt. Tento nápad jsem ale po dlouhých úvahách zavrhla ze dvou důvodů. Sama nemám příliš vztah ke sportovním reportážím informujícím o průběhu nějakého závodu, turnaje či soutěže, a to z toho důvodu, že takové texty mnohdy nejsou schopny předat čtenářům informace, které by byly hodnotnější než rychlé přečtení výsledků z tabulek, čemuž také vždy sama dávám přednost. Je tak těžké vytvořit reportáž tohoto typu v podobě, která zaujme a která přinese opravdu hodnotné informace, což je často podmíněno tím, že by se něco zajímavého v průběhu závodu muselo stát. Druhým důvodem, proč jsem nakonec tuto variantu vyloučila, je ten, že bych se v takovém článku, který má navíc i představovat IPSC, ubírala směrem popisu, jak takový závod vypadá, jak probíhá a co je na střelce připraveno. Reportáž by tak utrpěla a stala by se nezáživnou, obzvlášť pro čtenáře, kteří mají o IPSC alespoň trochu povědomí. Zvolila jsem tak nakonec vhodnější variantu vložení stručného průběhu závodu do hlavního článku.

Prvním textem pro samostatný projekt tak byl určen populárně-naučný článek, který čtenáře seznámí se základy IPSC. V první části článku budou zjednodušeně představena pravidla, kategorie, ve kterých se střílí, průběh závodů a historie tohoto sportu. Na to naváže část druhá, kterou chci skrz informace o českých reprezentantech a o jednom z nejznámějších českých závodů uvést do kontextu jména osobností, které plánuji představit v následujících textech. Závěr hlavního textu pak nastíní budoucnost IPSC.

Druhým článkem bude publicistický rozhovor s Robinem Šebem, který je v současnosti jedním z nejlepších českých střelců a členem výběrového týmu CZ Shooters, se kterým jezdí na závody konané na všech kontinentech.

Třetí text bude opět publicistické interview. Abych se ale vyhnula naprosto stejné podobě dvou textů. Zvolím rozhovor, který bude se dvěma dotazovanými. Stanou se jimi manželé Švrčkovi, kteří společně se svými dětmi jsou v České republice pravděpodobně nejznámější střeleckou rodinou, která IPSC věnuje veškerý svůj volný čas. Věra i Petr jsou, spíše než jako střelci, uznávanými rozhodčími a v poslední době, kromě závodů v Česku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku, začali s IPSC navštěvovat také nově vyrůstající střeleckou velmoc – Rusko.

Posledním textem bude story o jednom z prvních významných střelců, dnes již zesnulém Jaroslavu Špačkovi. Nápad na tento článek vznikl jako první, jelikož od prvotního seznámení s IPSC jsem se setkávala s tím, že střelci poměrně často zmiňovali jeho jméno a vzpomínali na něj jako na ikonu. Jsem si ale vědoma, že tvorba storky bude v tomto případě poměrně náročná, vzhledem k tomu, že ji plánuji sestavit ze vzpomínek jeho přátel. Přesto se tohoto nápadu ale nechci vzdát, protože internet pojem Jaroslav Špaček vůbec nezná a je škoda tak silný příběh nechat bez povšimnutí.

Postup práce

První setkání se střelci proběhlona začátku střelecké sezóny 9. dubna 2016 v Prostějově, kde jsem měla původně v plánu nabrat poměrně dost materiálů pro tvorbu článků. Musím ale přiznat, že jsem z celodenního závodu odjela jen s jedním záznamem na diktafonu, kterým byl rozhovor s Robinem Šebem. Nelze ale říci, že by byli střelci neochotní. Pouze si přijeli závod užít a pobavit se s ostatními a mi nabízeli setkání v jiné dny, a tak jsem se domů vrátila s nabídkami na další osobnější schůzky, během kterých mi budou moci věnovat více času. Za to jsem byla samozřejmě ráda, nicméně způsobilo to větší nároky na čas, který jsem musela osobním setkáním věnovat.  

Petr Šebo vzpomíná na střelecký výkon Jaroslava Špačka, který toho dne před smrtí předvedl, s velkou úctou. „Toho dne střílel jako ďábel. Jako by to bylo naposledy v životě,“ vypráví a Petr Švrček s nadsázkou dodává, že od té doby tvrdí, že nechce střílet dobře, protože by to mohlo být naposledy.

Dnes se právě Petr Svrček, který se po smrti Jaroslava Špačka stal novým předsedou IPSC Ostrava, se svou ženou snaží pokračovat ve směru, kterým chtěl Špaček české IPSC vést. „Jarda vždy vzpomínal na doby, kdy na závody jezdilo sto střelců, kteří se zdrželi až do večera. Opékaly se špekáčky a byla sranda,“ přibližuje Petr Švrček, který společně se svou manželkou na počest zesnulého střelce začal každoročně organizovat závod s názvem Memoriál Jaroslava Špačka. „V tomto duchu jsme pojali Špačkárnu. Snažíme se Memoriál prezentovat tak, že začíná až po vyhlášení výsledků, součástí je vždy tombola a nějaká zábavná stage, samozřejmostí je vzpomínka na Jardu a minuta ticha na jeho počest,“ doplňuje Věra Švrčková s tím, že chtějí, aby tento závod byl přesně takový, o kterém Jarda vždy snil.  

Samozřejmě jsem měla možnost vyměnit osobní schůzky za časově méně náročnou variantu, kterou byly telefonáty a e-maily. Na novinářské práci mám ale velmi ráda právě přímý kontakt se zajímavými lidmi, který sice obnáší zdlouhavé přepisování získaných nahrávek, je pro mě ale mnohem hodnotnější a příjemnější, rozhovory vedené skrz některou z technologií. 

Populárně-naučný článek: Hlavní text projektu byl vytvořen jako třetí v pořadí. Vznikal na základě vlastních znalostí získaných o IPSC, které jsem stihla poznat od doby, kdy jsem se poprvé s tímto sportem seznámila. Své znalosti jsem si ověřovala na internetových stránkách české Asociace praktické střelby nebo u jednotlivých střelců, jejichž citace mimo jiné doplňují výsledný článek. Jsem si vědoma hutnosti textu, především jeho první části, která na poměrně malém místě přináší čtenáři velké množství informací. Zároveň si ale myslím, že tato forma, kterou jsem zvolila, byla tou nejlepší možnou variantou.

Rozhovor se českým reprezentantem: Publicistický rozhovor s Robinem Šebem byl prvním textem, který vznikl. Zároveň je také nejkratším článkem projektu, což je z velké části dáno i povahou Robina, kterého se mi ani v jednom z rozhovorů nepodařilo dostatečně rozmluvit. Rozhovor byl vytvořen na základě osobního setkání se střelcem, které proběhlo 9. dubna 2016 na závodech v Prostějově poté, co celý závod odstřílel. Zároveň jsou v něm ale také použity některé úseky z dřívějšího rozhovoru, který jsme spolu vedli v roce 2014 pro Moravskoslezský deník. Tyto pasáže byly do „projektového“ rozhovoru opět doplněny kvůli ucelenosti rozhovoru. Dřívější setkání sebou přineslo také poměrně malou potřebu přípravy na rozhovor, která obnášela pouze znovu přečtení rok a půl starého rozhovoru a zjištění, zda od té doby s tímto střelcem ještě některý z novinářů dělal rozhovor.   

Rozhovor s rozhodčími: Druhé interview s Petrem Švrčkem a jeho manželkou Věrou vzniklo na základě čtyřhodinového povídání o IPSC. Společně jsme se potkali večer 23. dubna po jednom závodu, z nějž toho večera přijeli. Na schůzce, která proběhla v jedné ostravské restauraci, byli přítomni také další střelci – Adam Grohol, Věkoslav Kebo a Karel Mučka. Petra a Věry jsem tak měla možnost v ten den vyzpovídat, jaký je jejich vztah k IPSC, jak se dostali mezi ruskou střeleckou komunitu, jaké jsou rozdíly mezi praktickou střelbou u nás a v Rusku nebo kde vzniklo to, že střílí celá rodina.

Story: Story byla časově nejnáročnějším článkem projektu. Vznikala jednak na základě stejné schůzky jako rozhovor s Petrem a Věrou s tím, že pro potřeby ucelenosti a pestrosti tohoto příběhu se do debaty zapojili již všichni přítomní střelci. Tato forma setkání se v průběhu večera ukázala jako velmi dobrá volba cesty pro článek tohoto typu, jelikož všichni přítomní se tak navzájem doplňovali, opravovali a upřesňovali zmíněné informace. Vzpomínky na život Jaroslava Špačkova jsem také získala již během rozhovoru s Robinem Šebem, a to vše doplnila hodinová schůzka s jeho bratrem Petrem, která proběhla 22. dubna 2016. Ze všech vzpomínek zmíněných sedmi střelců jsem následně vytvořila článek, který by měl objasnit, proč na Jaroslava Špačka střelci vzpomínají jako na ikonu IPSC.

Sebehodnocení

Po dokončení samostatného projektu, přečtení všech napsaných článků a jejich srovnání se záměrem práce a vytyčenými cíli uvedenými na počátku projektu se domnívám, že mi podařilo dosáhnout toho, co jsem chtěla, tedy vytvořit sérii čtyř textů, které představí neznámý sport, kterým IPSC u nás stále je.

Vzhledem k účelům, ke kterým je projekt v prvé řadě určen, se dle mého názoru podaří v první fázi IPSC dostat do povědomí dalších lidí, byť třeba jen malé části těch, kteří se pohybují na univerzitě. Stále však věřím, že články mohou mít i vetší zásah než jen v akademickém prostředí a budou následně využity i k další popularizaci tohoto sportu, které snad pomohou k úspěchu.

Pokud se vrátím k úplně prvotním záměrům, které měly představovat IPSC prostřednictvím fotografií, musím uznat, že i přes následné zavrhnutí této cesty, což jsem prvotně brala jako obrovskou ztrátu času, vnímám dnes tuto slepou uličku jako dobrou zkušenost, která zahrnovala tisíce fotek. Ve finále tak tato nedokončená cesta zlepšila mé fotografické dovednosti, a zároveň způsobila radost mnoha střelců z toho, že mají spoustu fotek, které je zobrazují v akci.

Na druhou stranu, nakonec zvolená psaná forma projektu mě obohatila taktéž, a to především o zajímavá setkání s lidmi pohybujících se v IPSC, kteří se mnou podělili o nespočet názorů, zkušeností a silných vzpomínek, které nás společně rozesmály, ale někdy dokázaly i vehnat slzy do očí. Troufám si říct, že i společné vzpomínání na zesnulého Jaroslava Špačka bylo pro všechny dotazované přínosem, pomohlo jim připomenout si zážitky, které s ním prožili, a společně jsme z běžného sobotního večera, vytvořili nevšední noc, na kterou budeme vzpomínat.

Svůj projekt tak hodnotím jako jedinečný a poměrně zdařilý a musím na něm ocenit vše, co mi v průběhu tvorby přinesl.

Literatura, zdroje a konkurenční projekty

Asociace praktické střelby: Česká republika[online]. [cit. 2016-04-10]. Dostupné z: http://apscr.cz/joomla/index.php/cs/

CZ Extreme Euro Open 2014 Znojmo.Česká televize[online]. 2015 [cit. 2016-04-10]. Dostupné z: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10155447124-strelba-a-lukostrelba/214471291429001-cz-extreme-euro-open-2014/

CZ Extreme Euro Open 2015[online]. [cit. 2016-04-10]. Dostupné z: https://2015.extremeeuroopen.eu/

IPSC Ostrava [online]. [cit. 2016-04-10]. Dostupné z: http://www.ipscostrava.cz/

Na Floridě probíhá MS ve střelbě IPSC.Česká televize[online]. 2014 [cit. 2016-04-10]. Dostupné z: http://www.ceskatelevize.cz/sport/nejlepsi-videa/289215-na-floride-probiha-ms-ve-strelbe-ipsc/

Na ME v praktické střelbě kralovali Češi.IDNES.cz[online]. 2004 [cit. 2016-04-29]. Dostupné z: http://sport.idnes.cz/na-me-v-prakticke-strelbe-kralovali-cesi-f05-/sporty.aspx?c=A040901_092359_sporty_ruz

Na střelnici musíte skloubit rychlost, sílu, přesnost i štěstí, říká mistr ČR Zdroj: http://moravskoslezsky.denik.cz/ostatni_region/rozhovor-strelec-sebo20140818.html.Deník.cz[online]. 2014 [cit. 2016-04-10]. Dostupné z: http://moravskoslezsky.denik.cz/ostatni_region/rozhovor-strelec-sebo20140818.html

The International Practical Shooting Confederation[online]. [cit. 2016-04-10]. Dostupné z: http://www>.ipsc.org/

VIDEO: Jako v akční hře. Střelci zbrojovky patří mezi světovou špičku.IDNES.cz[online]. 2015 [cit. 2016-04-10]. Dostupné z: http://zlin.idnes.cz/prakticka-strelba-ipsc-tymu-ceske-zbrojovky-uhersky-brod-p3d-/zlin-zpravy.aspx?c=A150528_2165691_zlin-zpravy_ras

 

 
Zobrazeno 2020 krát
Naposledy upraveno: pá., 29. duben 2016 19:06

Pro psaní komentářů se přihlaste