Realizace
Reportáž - Radost, smích i slzy dojetí. Electroswing pomohl Vojtovi z Litomyšle
Rozšířená zpráva - Festival Hudba pomáhá osladil život Vojtovi z Litomyšle
Úvod
V dnešní době existuje mnoho benefičních festivalů a akcí spojených s beneficí. K těm patří například koncerty, výstavy, divadelní představení i různé sbírky. Lidé si ovšem často neuvědomují, co všechno taková benefiční akce obnáší, jak funguje a jakým lidem vůbec pomáhá. Jsou i takoví, kteří jsou k benefičním projektům skeptičtí a myslí si, že jejich peníze, které se rozhodli investovat, nakonec ve skutečnosti neputují k lidem, ke kterým by měly. To je často způsobeno tím, že lidé přispívají na různé sbírky, ale následně nevidí výsledky a způsob, jakým výtěžek akce někomu prospěl.
Tento samostatný projekt se soustředí na jednu z těchto benefičních akcí a snaží se ji představit veřejnosti. Benefiční festival Hudba pomáhá působí v Pardubickém kraj již od roku 2007. Během deseti let fungování podpořil jedenáct handicapovaných dětí a také organizaci Berenika z Vysokého Mýta. Prostřednictvím koncertů a dalších akcí spojených především s hudbou se organizátoři tohoto festivalu každoročně snaží získat peníze na specializované ozdravné pobyty či léčebné pomůcky pro postižené děti. V tomto projektu bych ráda představila celý festival Hudba pomáhá, jeho fungování, jeho členy, ale také rodiny, kterým se organizátoři snaží zajistit potřebnou pomoc.
1. Cíle projektu
V rámci tohoto samostatného projektu jsem si kladla za cíl především představit benefiční festival Hudba pomáhá, jelikož se domnívám, že se jedná o významnou a zajímavou kulturní akci v Pardubickém kraji, která ovšem není příliš známá mimo tento region. V posledních letech se festival rozrostl a spojil se s populárními českými kapelami a hudebníky jako například Chinaski, Mother’s Angels, Dan Bárta a Illustratosphere, Vypsaná fiXa či Mydy Rabycad. Organizátoři díky těmto umělcům dokázali přilákat větší množství návštěvníků a získat tak více peněz na podporu handicapovaných dětí. I přesto, že festival spolupracuje se známými jmény české hudební scény, která pomáhají zvyšovat zájem o tento projekt a mediálně ho propagovat, povědomí o něm mají stále především lidé z Pardubického kraje. Ráda bych proto napomohla rozšíření povědomí o této akci také dále, protože se podle mého názoru jedná o projekt, který je prospěšný, ale i zajímavý z kulturního hlediska.
Dalším cílem tohoto projektu je seznámení s problematikou handicapovaných dětí, jejichž rodiny si nemohou dovolit zajistit jim specializovanou péči či zakoupení drahých pomůcek spojených s účinnější léčbou a rehabilitací. Tato osvěta veřejnosti je totiž jedním z nejdůležitějších záměrů festivalu Hudba pomáhá. Během každého ročníku se jak organizátoři, tak i další členové týmu snaží seznámit lidi s handicapem, kterým děti trpí, a ukázat jim způsob, jakým jim je možné pomoci. Organizátoři také kladou důraz na seznámení veřejnosti s rodinami handicapovaných dětí, které dokázaly nemoc svých blízkých překonat a momentálně tak například pomáhají jiným nebo mohou být vzorem pro další rodiny s podobnými problémy.
Jedním z mých cílů je také snaha ukázat, jak festival Hudba pomáhá funguje a jakým způsobem dokázal pomoci několika rodinám, které dodnes na spolupráci s tímto projektem v dobrém vzpomínají. Rodiny se často na začátku obávají spolupráce s velkými benefičními akcemi. Jedná se především o jejich strach z mediálního zviditelnění a následných negativních reakcí okolí. Festival Hudba pomáhá se ovšem snaží těmto věcem vždy předcházet a zajistit rodinám dostatek soukromí a podpory. Je důležité, aby se rodiny nebály přijmout pomoc kvůli strachu z okolní negativity či závisti.
V neposlední řadě bylo mým cílem také představit svou práci, kterou pro festival Hudba pomáhá dělám. S tímto projektem spolupracuji momentálně již více než tři roky. Soustředím se na mediální propagaci festivalu, vytvářím tiskové zprávy a články pro média jako například Svitavský deník, Orlický deník či oficiální stránky festivalu. V minulém roce jsem se s mediální a novinářskou sekcí podílela také na přípravě propagačních fotografií a videí. Prostřednictvím souboru textů vypracovaných v rámci tohoto samostatného projektu tak nejenom seznámím čtenáře s benefičním festivalem Hudba pomáhá, ale také budu moci ukázat svou novinářskou práci spojenou s kulturní žurnalistikou.
2. Zdůvodnění volby tématu
Téma svého projektu jsem zvolila s ohledem na specializaci, kterou jsem absolvovala během studia žurnalistiky. V rámci tematické profilace jsem si vybrala kulturní žurnalistiku a v oblasti žurnalistické profese jsem splnila praktikum a workshop psané žurnalistiky, ke které mám pravděpodobně nejbližší vztah. Kombinace psané a kulturní specializace se mi jevila jako ideální volba a zbývalo mi tedy pouze vybrat si zajímavé téma, jež by odpovídalo těmto parametrům.
O výběru vhodného tématu jsem nemusela dlouho uvažovat. Zvolila jsem si benefiční festival Hudba pomáhá, který působí prakticky v místě mého bydliště a okolí. Myslím, že se jedná o dobrou a poměrně zajímavou volbu, která navíc splňuje požadavky na kulturní zaměření. Důvodem, proč jsem si během studia zvolila právě kulturní specializaci, je můj osobní kladný vztah k umění a zkušenosti z této oblasti. Rodina mě vždy vedla k lásce k umění a podporovala mě ve všech mnou zvolených činnostech, ať už se jednalo o malbu a kresbu, kterým se věnuji dodnes, hru na klavír a celkový zájem o hudbu, divadelní činnost či psaní. Festival Hudba pomáhá pro mě v sobě spojuje hned několik z těchto činností a díky tomu, že s ním také aktivně spolupracuji, mi přišlo toto téma jako jasná volba.
S benefičním festivalem Hudba pomáhá jsem se blíže seznámila v roce 2013. Jednalo se o sedmý ročník projektu, kdy zakladatel akce Vojtěch Sedláček přizval ke spolupráci několik mých přátel ze skupiny Parkoviště pro velbloudy. Díky tomu jsem festival poznala také z organizační stránky a brzy s ním navázala trvalou spolupráci. Momentálně působím jako oficiální novinářka festivalu, zabývám se mediální oblastí a propagací. Kromě toho také pomáhám například s tvorbou propagačních fotografií a videí či se samotnou reprezentací festivalu během jednotlivých koncertů a dalších akcí.
Hudba pomáhá je projekt, který se dokázal vypracovat z komorní přátelské sešlosti až na poměrně známý festival, jenž spolupracuje s populárními jmény české hudební scény. Organizátoři každoročně dobrovolně a nezištně pomáhají lidem, kteří to podle nich potřebují a snaží se dostát svému mottu: „Oslaďte život někomu, kdo ho zase tak sladký nemá.“ Ráda bych proto podpořila a zviditelnila jejich činnost, která vzniká pouze díky ochotě a chuti talentovaných mladých lidí společně vytvářet projekt se záměrem pomáhat ostatním.
3. Zdroje, stav problematiky
V České republice existuje mnoho benefičních festivalů a akcí, mezi které patří například festival Pecka, festival Pod hvězdami či mezinárodní benefiční festival s názvem Didgeridoo v jeskyni. Hudba pomáhá dnes patří k již zaběhlým akcím tohoto typu, není ovšem příliš známá mimo Pardubický kraj. Zdrojů, které by o ní pojednávaly, proto není mnoho.
O jednotlivých ročnících festivalu pravidelně informuje Svitavský deník, se kterým v tomto ohledu nejvíce spolupracuji, a také Orlický deník. Zmínka o koncertech skupiny Chinaski během projektu Hudba pomáhá Speciál se také objevila na serveru iDNES.cz pro Pardubický kraj a na oficiálních stránkách kapely. V závěru roku, kdy probíhá většina koncertů festivalu, se o této akci píše také v místních zpravodajích, jako je například litomyšlská Lilie či měsíčníky a čtvrtletníky okolních obcí.
V dnešní době lidé vyhledávají informace především na internetu a sociálních sítích. I organizátoři festivalu proto sází především na tyto prostředky. Nejucelenějším zdrojem informací jsou v tomto ohledu oficiální stránky festivalu Hudba pomáhá (www.hudbapomaha.cz), kde si návštěvník může vyhledat historii festivalu, předešlé ročníky i plánované akce. Dále je možné zjistit aktuální informace na facebookovém profilu, který nabízí i kompletní fotodokumentaci z jednotlivých koncertů a doprovodných akcí.
Okrajové zmínky lze najít také na stránkách vysokomýtského M-klubu, kde probíhají hlavní koncerty festivalu, nebo například na facebookovém či bandzone profilu skupiny Parkoviště pro velbloudy, která na festivalu pravidelně vystupuje. V televizi Prima se objevila jedna reportáž pojednávající o festivalu Hudba pomáhá, ta byla ovšem spíše zaměřena na koncert Dana Bárty a Illustratosphere než na projekt samotný.
Samostatné projekty ani žádné podobné práce s touto tematikou jsem nenašla. Festival Hudba pomáhá je poměrně mladý a prozatím lokálně zaměřený, a proto se mu pravděpodobně ještě nikdo nevěnoval. Mediálnímu zviditelnění a propagaci se v současné době věnuji já a několik dalších dobrovolníků. Ve svém projektu tedy na ničí práci nenavazuji. Ke své tvorbě jako zdroj využívám oficiální stránky festivalu, které mi poskytly mnoho informací o historii projektu. Největším zdrojem je pro mě ovšem kontakt se zakladateli a organizátory festivalu, s lidmi, kteří se podílejí na přípravě koncertů, s rodinami a postiženými dětmi a také s hudebníky a dalšími umělci. Většina článků je tak založena na mém vlastním pozorování, zkušenostech a rozhovorech s lidmi v mém okolí. Má práce na téma benefičního festivalu Hudba pomáhá bude tak zřejmě ojedinělá.
4. Ideový plán
Samotné realizaci mého projektu předcházela příprava zahrnující výběr vhodného tématu s přihlédnutím ke mnou absolvovaným žurnalistickým specializacím a také k mým vlastním zájmům v oblasti kultury. Podle nastavených parametrů, mezi které jsem zahrnula také předpokládanou čtenářskou atraktivitu vypracovaných textů, jsem zvolila téma benefičního festivalu Hudba pomáhá.
Ohled jsem brala také na možnost kontaktu s osobami, o nichž bych ráda napsala, ale i na dostupnost informací o tématu a svou schopnost dané téma zpracovat. Před samotnou realizací projektu jsem udělala průzkum mezi některými lidmi, které znám z univerzity, zda znají festival Hudba pomáhá, abych tak vyloučila skutečnost, že o tomto tématu existuje široké povědomí a je tedy zbytečné se mu věnovat.
Po pečlivém uvážení jsem tedy zvolila téma s názvem Hudba pomáhá - benefiční festival pro handicapované děti. Mým hlavním cílem bylo představit tento festival čtenářům. Dalším krokem byl výběr adekvátních žánrů, které by odpovídaly mnou vytyčeným cílům. Jako vhodné žánry jsem tedy zvolila informativně-edukativní text, rozšířenou zprávu, publicistické interview, reportáž a story. Při vymezení jednotlivých žánrů jsem spolupracovala s publikací Žurnalistické texty jako výsledek působení jazykových a mimojazykových vlivů od Mgr. Viktora Jílka, Ph.D.
Jako první jsem vybrala informativně-edukativní text. Považovala jsem ho za vhodný pro zpracování rozsáhlejšího textu o historii festivalu Hudba pomáhá, který by pravděpodobně nemohl vyjít v novinách. Tento text by mohl ovšem být uveřejněn v časopise zaměřeném na kulturu či na webových stránkách soustředících se na umění, ale i na oficiálních stránkách samotného festivalu.
Další jasnou volbou pro mne byla rozšířená zpráva popisující prozatím poslední ročník festivalu. Tato zpráva by pravděpodobně mohla vyjít novinách jako celkové shrnutí festivalu, který patří k velmi zajímavým kulturním akcím v Pardubickém kraji. Jako novinář festivalu jsem měla k dispozici všechny informace, data i vyjádření, které jsem potřebovala.
Třetím předpokládaným žánrem byla story o zakladateli festivalu Vojtěchu Sedláčkovi. Jedná se v podstatě o nejdůležitější postavu festivalu a jeho hnací motor. Vojtěch je hlavní dramaturg festivalu a také pomáhá shánět finanční prostředky a zajistit celkovou organizaci. Během samotných koncertů je ovšem často v pozadí a nechává vyniknout především hudebníky a další členy organizačního týmu. Návštěvníci festivalu o něm mnoho nevědí, protože je spíše tichý a straní se velké pozornosti, což je podle mého názoru škoda. Díky tomuto článku bych tedy ráda představila mladého muže, který je zakladatelem celého projektu a nositelem jeho hlavní myšlenky, a dala mu tak prostor, aby festival zhodnotil vlastními slovy.
Jedním z posledních předpokládaných textů byla reportáž. Chtěla jsem tak podpořit žánrovou rozmanitost a zároveň tak představit festival trochu „akčněji“, aby měl čtenář pocit, jako kdyby na jednom z koncertů doopravdy byl. Zbývalo jen zvolit, který konkrétní koncert vybrat, protože každý z nich má něco do sebe. Velký klubový koncert je spojený s významnými jmény hudební scény, zatímco vánoční koncerty skupiny Parkoviště pro velbloudy v sobě nesou tu pravou vánoční atmosféru.
Posledním žánrem, který jsem chtěla zahrnout do svého projektu bylo publicistické interview. Podle mého názoru to byl dobrý způsob jak představit rodinu, která se festivalu Hudba pomáhá účastní a které tato akce pomáhá. Mé jediné dilema bylo, zda vybrat současnou rodinu, či někoho z minulých ročníků, protože obě možnosti mi připadaly zajímavé. Nakonec jsem se rozhodla pro kompromis a vybrala dvě různá publicistická interview.
5. Postup práce
Před realizací samotného projektu jsem si nejprve důkladně promyslela jeho podobu, stanovila jsem si témata, kterým bych se chtěla věnovat, a vybrala příslušné žánry, pomocí kterých tato témata zpracuji. Dalším krokem bylo zkontaktování osob zodpovědných za realizaci festivalu Hudba pomáhá a také rodin, se kterými jsem chtěla vytvořit svá interview. Vzhledem k tomu, že s organizátory festivalu pravidelně spolupracuji a jsem s nimi často v kontaktu kvůli mediální propagaci, zde nebyl žádný problém.
Od září roku 2015 jsme také společně připravovali devátý ročník akce, a proto jsem měla přístup k potřebným materiálům více méně volný. Své články jsem proto vytvářela v průběhu obou semestrů třetího ročníku a postupně dodávala nové informace.
A. Informativně-edukativní text
Praktickou část svého projektu jsem zahájila zpracováním informativně‑edukativního textu, který přináší čtenáři základní informace o benefičním festivalu Hudba pomáhá. Obsahuje historii akce, komentáře organizátorů i zmínku o budoucnosti projektu. Materiály k tomuto článku jsem čerpala především z internetu a oficiálních stránek festivalu, pomohli mi ovšem také samotní organizátoři a účinkující. Mnoho informací jsem získala také od samotného zakladatele festivalu Vojtěcha Sedláčka. V textu jsem zvolila informační a popisný postup a také jsem se pokusila ho zpracovat srozumitelným jazykem. Vytvoření tohoto textu mi trvalo delší dobu, protože jsem do něj postupně přidávala informace o probíhajícím ročníku s podtitulem „Hudba pro Vojtu“ a také o budoucnosti festivalu v roce 2016.
B. Rozhovor s Annou Vrchotovou
Druhým článkem, který jsem pro svůj samostatný projekt vytvořila, bylo publicistické interview. Devátý ročník festivalu Hudba pomáhá s podtitulem „Hudba pro Vojtu“ mi poskytl možnost setkat se s rodinou Vrchotových. Této rodině a především osmnáctiletému Vojtěchu Vrchotovi se náš festival rozhodl pomoci na podzim roku 2015. Společně s realizačním týmem jsme usoudili, že by bylo dobré pro mediální propagaci festivalu vytvořit rozhovor s matkou postiženého chlapce Annou Vrchotovou, která se o svého syna denně stará a věnuje se také dalším handicapovaným dětem.
Nejprve jsem tedy provedla rešerši a zjistila základní informace o rodině Vrchotových a také o postižení, kterým trpí Vojtěch Vrchota. Jedná se o kvadruparetickou formu mozkové obrny v kombinaci s těžkým mentálním postižením, epilepsií a zrakovou vadou. Předem jsem si připravila otázky, abych se tak vyhnula nějakým nedorozuměním či netaktním dotazům ohledně handicapu mladého Vojty. Interview s paní Vrchotovou jsem za náš mediální tým následně vedla já a získala jsem tak i potřebné informace pro svůj projekt. Paní Vrchotová mi ochotně odpověděla na všechny dotazy a přidala také několik dalších zajímavostí a příběhů o životě s jejím handicapovaným synem. Ten byl přítomný u celého rozhovoru a během dotazů na jeho oblíbené činnosti a věci se také snažil zapojit.
Interview se soustředilo především na Vojtu, jeho handicap a specializovanou terapii, kterou se mu festival Hudba pomáhá rozhodl zprostředkovat z výtěžku budoucích koncertů. Paní Vrchotová okomentovala nabídku festivalu i způsob, jakým by Vojtovi pobyt v lázních Klimkovice mohl pomoci, aby čtenáři věděli, co vlastně taková specializovaná terapie obnáší. Odpověděla ochotně také na dotazy ohledně její práce s handicapovanými dětmi a jejich rodinami. Poté již zbývalo pouze samotné interview zpracovat a vybrat nejdůležitější a nejlepší dotazy a odpovědi.
C. Reportáž
Reportáž z jednoho z koncertů festivalu Hudba pomáhá pro mě byla jasnou volbou při výběru žánrů mého samostatného projektu. Nicméně pro mě bylo těžké rozhodnout se, který z koncertů k těmto účelům vybrat. Nakonec jsem zvolila hlavní klubovou akci, kde během electroswingového večera vystoupila skupina Mydy Rabycad.
Koncert proběhl 14. listopadu ve vysokomýtském M-klubu. Navštívila jsem ho jako novinář festivalu a kromě materiálu pro svou reportáž jsem také získala informace pro vytvoření rozšířené zprávy později publikované ve Svitavském a Orlickém deníku.
Zpracování reportáže pro mě bylo sice náročnější než vytvoření zprávy, psaní tohoto textu jsem si ale více užila a byla jsem s ním také celkově spokojenější. Koncert byl pro mne příjemným překvapením a při psaní se mi později dobře dařilo zachytit mé dojmy a postřehy.
D. Rozšířená zpráva
Mým čtvrtým textem se stala rozšířená zpráva vztahující se k devátému ročníku festivalu Hudba pomáhá. Tento článek jsem vytvořila v lednu roku 2016. V té době proběhlo poslední zhodnocení právě proběhnuvšího ročníku a už bylo také jasné, jakou částku se organizátorům podařilo vybrat a co z ní bude možné pro Vojtěcha Vrchotu pořídit. Ve svém textu jsem tedy shrnula letošní ročník, informace o rodině, které projekt pomáhal, i jednotlivé koncerty.
E. Rozhovor s Anetou Štanclovou
Po úvaze nad tematickým a žánrovým rozložením textů jsem usoudila, že by bylo vhodné začlenit také interview s někým, kdo prošel zkušeností s festivalem Hudba pomáhá již v minulosti. Chtěla jsem tak ukázat způsob, jakým projekt pomohl rodinám a handicapovaným dětem, a přiblížit jejich vzpomínky na festival. Rozhodla jsem se oslovit Anetu Štanclovou, sestru handicapovaných dvojčat Petry a Renáty, které trpí kvadruparetickou formou mozkové obrny s přidruženým těžkým mentálním postižením, zrakovou vadou a epilepsií. Těm festival Hudba pomáhá věnoval výtěžek koncertů v roce 2014.
S Anetou a jejím bratrem jsem spolupracovala již v minulosti při vytváření společného sourozeneckého rozhovoru. Aneta ochotně souhlasila s poskytnutím dalšího interview, tentokrát na téma jejích zkušeností s festivalem Hudba pomáhá a jejích vzpomínek na něj. Odpovídala také na osobní otázky ohledně handicapu sester, způsobu, kterým ji jejich postižení ovlivnilo, a momentu, kdy se s ním naučila žít. Rozhovor byl poměrně emotivní, stejně jako v roce 2014. Myslím, že jsem z něj ovšem dokázala vytěžit maximum a zpracovat tak pro čtenáře zajímavý text, který ukazuje pozitiva života s handicapovanými lidmi.
F. Story
Jako poslední jsem zpracovala story o zakladateli festivalu Hudba pomáhá Vojtěchu Sedláčkovi. V textu jsem se zaměřila především na jeho zkušenosti s festivalem a jeho pohled na tento projekt. Jak jsem již zmínila dříve, mým cílem bylo představit tuto osobu, která stojí za celou akcí. Text jsem zpracovala na základě rozhovoru s Vojtěchem Sedláčkem a informací, které mi poskytl. Story jsem zvolila především kvůli dodržení žánrové rozmanitosti a čtenářské atraktivitě.
6. Sebehodnocení
Po zpětném přečtení svého sepsaného záměru a také všech mnou zpracovaných textů hodnotím svůj samostatný projekt jako poměrně úspěšný. Podařilo se mi zpracovat všechny texty, které jsem zamýšlela a myslím, že i téma bylo zvoleno vhodně a navíc v sobě spojilo mé soukromé zájmy v oblasti kultury s mou školní a novinářskou prací.
Myslím, že se mi povedlo představit benefiční festival Hudba pomáhá, jeho historii, organizátory i záměr. To bylo jedním z mých hlavních cílů. Doufám, že se mi také podařilo vzbudit u čtenářů zájem o tuto akci, ať už z pohledu kultury jako zajímavého hudebního festivalu, či jako projektu, který pomáhá potřebným a snaží se v lidech vzbudit zájem o dění kolem nich. Pokud se díky tomuto projektu podařilo nalákat alespoň jediného člověka, aby navštívil či podpořil benefiční festival Hudba pomáhá, můj záměr byl jednoznačně naplněn a projekt hodnotím jako úspěšný.
Další cíl, který jsem si kladla před samotným zpracováním textů a realizací projektu, bylo seznámení čtenářů s problematikou handicapovaných dětí a jejich rodin a představení fungování samotného festivalu, aby se lidé nebáli spolupráce s podobnými projekty a negativních reakcí okolí. K tomu posloužily především dvě publicistická interview, jedno s matkou handicapovaného Vojtěcha Vrchoty, které proběhlo před samotným devátým ročníkem festivalu, a druhé s Anetou Štanclovou, která hodnotila své zkušenosti s festivalem zpětně. Oba rozhovory hodnotím jako poměrně zdařilé.
Věřím, že můj samostatný projekt je momentálně jedinečný, protože benefiční festival Hudba pomáhá si prozatím nezískal celorepublikovou popularitu, ale je známý především v Pardubickém kraji, a nikdo o něm prozatím nenapsal podrobnější práci. Texty o této akci jsem se pokusila zpracovat co nejkvalitněji, aby byly důstojnou reprezentací festivalu. To je pro mě důležité nejen kvůli snaze dosáhnout co nejlepších školních a pracovních výsledků, ale hlavně také kvůli mé dlouhodobé spolupráci s organizátory projektu a mé vlastní zainteresovanosti v této oblasti.
Myslím, že v budoucnu by určitě bylo možné projekt rozpracovat či na něj navázat. Kromě zvolených žánrů by se dalo pracovat i s dalšími, jako je pozvánka, zprávy v základní a rozšířené podobě nebo například komentář. Bylo by také možné rozpracovat historii festivalu podrobněji a zjistit detailní informace o jednotlivých ročnících nebo zmapovat jeho další ročníky.
7. Literatura a zdroje
Pomoc při vypracování mnou zvolených textů a také základní informace o jednotlivých žánrech jsem čerpala především z následujících publikací:
- JÍLEK, Viktor. Žurnalistické texty jako výsledek působení jazykových a mimojazykových vlivů. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2009. 120 s. Učebnice. ISBN 978-80-244-2218-3.
- JÍLEK, Viktor. Lexikologie a stylistika nejen pro žurnalisty: studijní text pro distanční studium. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého, 2005. 125 s. Studijní texty pro distanční studium. ISBN 80-244-1246-2.
- Bartošek, Jaroslav. Základy žurnalistiky. Vyd. 1. Zlín: Univerzita Tomáše Bati, 2002. 109 s. Učební texty vysokých škol. ISBN 80-7318-059-6.
Největším zdrojem pro mou práci byly samozřejmě rozhovory a konzultace s organizátory festivalu Hudba pomáhá a dalšími členy organizačního týmu z různých oblastí, s rodinami handicapovaných dětí a také s hudebníky. Největší pomoc mi zde poskytli Vojtěch Sedláček (zakladatel festivalu), Karel Telecký (koordinátor vánočních koncertů, umělecký vedoucí skupiny Parkoviště pro velbloudy), Ilona Holomková (mediální propagace festivalu), Anna Vrchotová (matka handicapovaného Vojtěcha Vrchoty) a také Aneta Štanclová (sestra handicapovaných dvojčat Petry a Renáty Štanclových).
Mým dalším zdrojem byl především internet. Zde jsem využila hlavně oficiální webové stránky benefičního festivalu Hudba pomáhá, ale také jeho facebookový profil. Dále jsem také navštívila webové stránky skupiny Chinaski, stránky vysokomýtského M-klubu, či například bandzone profil skupiny Parkoviště pro velbloudy. Mé zdroje jsou dostupné z těchto odkazů:
http://www.hudbapomaha.cz
https://www.facebook.com/hudbapomaha/
http://www.chinaski.cz/koncerty/hudba-pomaha/
http://www.mklub.cz/index.php/reference/item/165-hudba-pomaha
http://bandzone.cz/koncert/371716-litomysl-zamecka-jizdarna-hudba-pomaha-jezisek-pro-vojtu
http://naselitomysl.cz/prispevky/detail/15-moje-segry-s-handicapem
http://mistnikultura.cz/chinaski-hudba-pomaha-special-hudba-pro-verunku
http://www.vikendsbohem.cz/news/hudba-pomaha-vysoke-myto/
http://www.erik-pechacek.cz/novinky/koncert-chinaski-pro-ericka-hudba-pomaha-2013
http://svitavsky.denik.cz/zpravy_region/nase-segry-s-handicapem-mame-je-radi-20141211.html
https://www.litomysl.cz/?lang=cz&co=zpravy_z_mesta&akce=zprava&id=1449564256429
Festival Hudba pomáhá začal v roce 2015 vytvářet také propagační videa. Patří k nim i video s Annou Vrchotovou a Vojtěchem Vrchotou, které pojednává o jeho handicapu. Tato videa jsou dostupná z těchto odkazů:
https://www.youtube.com/watch?v=Y_E2eDZ11gw
https://www.youtube.com/watch?v=e9fICx538tM